İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Reisi, atacağı ilk adımları söyledi

0
26
İbrahim Reisi

Yeni Cumhurbaşkanı Reisi, “Yolsuzluk ve rüçvetçilik, bütün bu sorunları hükümetim düzeltecek. Atacağımız ilk adımlar, tam istihdam yaratma ve mesken problemlerini çözme yönünde olacak. Bir takım devlet kurumu, ülkenin en elit vatandaşlarının katılımıyla değişik sektörlerde etken yer almalı” ifadesini kullandı.

​Amerika’nin İran nükleer anlaşmasının ihlalcisi, Avrupalıların da taahhütleri yerine getirme hikayesinde fena icracı bulunduğunu söyleyen yeni Cumhurbaşkanı, “Amerikalılara tavsiyem, yükümlülüklerine geri dönmek ve onları yerine getirmek. Avrupalılar ise Amerika’nin baskısı karşısında boyun eğmemeli, bir tek üstüne aldıkları yükümlülükleri yerine getirsinler. İran halkı bir tek Avrupalıların vaatlerini yerine getirmesini istiyor. İran halkı kendi haklarını korumak istiyor. Bu haklarımızı savunacağız” diye konuştu.

Viyana’daki görüşmelere katılan İran heyetinin, ilerlemenin elde edilmesi için ihtiyaç duyulan her şey yapacağını söyleyen Reisi, “İlgili raporlar aldım, ekibim bu tarz şeyleri inceliyor. Amerika, İran halkına karşı bütün sert yaptırımları iptal etmek zorundadır. Bu mevzuda ısrarcıyız ve önceki İran hükümeti benzer biçimde bunun için savaşım edeceğiz. Yaptırımların tam kaldırılması ve dürüstlük testi, hükümetimin dış politikasının dikkatinin merkezinde olacak” diye ekledi.