İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Erakçi: Viyana görüşmelerinde ilerleme kaydettik

0
38
Abbas Erakçi

Avusturya’nın başkenti Viyana’da 4+1 ülkeleri (Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İngiltere) arasındaki İran ile 2015 yılındaki Ortak Kapsamlı Fiil Planı’na (JCPOA) geri dönüş müzakereleri devam ediyor.

Viyana müzakerelerinde İran heyetine başkanlık icra eden İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Erakçi, görüşmelere ait basına verdiği demeçte görüşmelerde mühim ilerlemeler kaydettiklerini belirterek, birtakım temel mevzularda müzakerenin devam ettiğini aktardı.

Erakçi, “Anlaşmaya taraf olan ülkeler anlaşmaya tekrar dönme hikayesinde zor bir karar almalı. Normal olarak İran anlaşmada kalmış olarak bu zor sonucu almıştı” dedi.

‘Heyetimiz iç siyasete karışmadan görüşmelerini sürdürüyor’

Anlaşmaya her zamankinden daha yakın olduklarını kaydeden Erakçi, “Normal olarak birtakım temel mevzular çözülmeyi bekliyor ve bu mevzularda görüşme ediyoruz” ifadelerini kullandı.
İran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Viyana görüşmelerini etkilemediğini belirten Erakçi, “Seçimlerin Viyana müzakereleri üstünde bir tesiri yok. Heyetimiz iç siyasete karışmadan görüşmelerini sürdürüyor. Şayet bir antak kalma olursa İran tarafı bunu kabul edecektir. Aksi durumda ne şu anki hükümet ne de yeni kurulacak hükümet anlaşmayı kabul etmeyecektir” dedi.