İngiltere’nin ev sahipliğindeki G7 Zirvesi başladı

0
17
G7 Zirvesi

Bu sene 47’ncisi düzenlenen G7 Zirvesi, Cornwall’daki Carbis Koyu‘nda 11-13 Haziran‘da gerçekleştiriliyor.

Istila sebebiyle azca sayıda basın personelinin katılımıyla yapılacak G7 Zirvesi, yüksek emniyet önlemleri altında gerçekleştiriyor.

1975’te açılan G7, her sene bir ülkenin liderliğinde bilhassa iktisat gündeminin değerlendirilmesi, ortak politikaların oluşturulması ve iş birliğinin artırılması amacıyla toplanıyor.

Zirvede, geçindiren istila, küresel jeopolitik riskler ve iklim değişikliği benzer biçimde mühim başlıkların ele katılması planlanıyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın başkanlığını yapacağı zirveye, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Mario Draghi, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, Amerika Başkanı Joe Biden, Avrupa Donanması (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel katılıyor.

Zirveye bu sene ek olarak, Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Cenup Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, Cenup Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi de misafir ülke liderleri olarak çağrı edildi.

Hindistan Başbakanı Modi’nin, ülkesinde son dönemde artan Kovid-19 olayları sebebiyle zirveye 12 Haziran Cumartesi günü video konuşma yöntemiyle iştirak etmesi planlanıyor.

Amerika Başkanı Joe Biden ve Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, bu sene ilk kere, Almanya Başbakanı Angela Merkel ise görevinden ayrılmadan ilkin son kere G7 Zirvesi’ne katılıyor.

Biden, 13 Haziran Pazar günü, eşiyle beraber Windsor Kalesi’nde Kraliçe 2. Elizabeth tarafınca kabul edilecek.

Ziyaret, Amerika Başkanı Biden’ın Beyaz Saray’da göreve gelmesinden bu yana ilk denizaşırı resmi seyahati olması açısından ehemmiyet taşıyor. Biden, 95 yaşındaki Kraliçe Elizabeth’in görüşeceği 13. Amerika Başkanı olacak.

Zirvede, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, dünyayı etkisinde bırakan Kovid-19 salgınının bir an ilkin sona ermesi için G7 liderlerine iş donanması çağrısında bulunması planlanıyor.

İngiliz hükümetinden daha ilkin meydana getirilen açıklamada, Johnson’ın, “G7 liderlerine salgının ortadan kaldırılması için bütün hayattaki insanların gelecek senenin sonuna kadar aşılanması icap ettiğini” hatırlatacağı kaydedilmişti.

Gündem istila ve iklim değişikliği ile savaşım

Zirvede küresel ekonomiyi sarsan salgınla savaşım, küresel jeopolitik riskler ve iklim değişikliği benzer biçimde mühim başlıklar ele alınacak.

Liderlerin yapacağı görüşmelerin peşinden zirvenin son gününde bilhassa iklim değişikliği ve karbon emisyonunun azaltılması yönündeki hedefleri ve mesajları içeren bir netice bildirgesinin yayımlanması planlanıyor.

İngiltere, kıyı şeridi, yamaçları ve kendine organik dokusu ile tanınan Cornwall’da düzenlenen zirvede daha çevreci çözümler için küresel ortaklık mesajı vermeyi planlıyor.

Son dönemde iklim değişikliği ile savaşım mevzusuna küresel çapta liderlik yapmak isteyen İngiltere, zirveyi, ülkenin ilk jeotermal tesisinin de yer almış olduğu Cornwall’da düzenleyerek dünyaya daha çevreci çözümler için iş donanması mesajı vermeyi amaçlıyor.

Zirvede, iklim değişikliği ile mücadelenin mühim gündem başlıkları içinde yer alması planlanıyor. Daha ilkin İngiltere’nin karbon emisyonunun 2035 yılına kadar yüzde 78 seviyesinde azaltılmasının hedeflendiğini duyuran İngiltere Başbakanı Johnson’ın, doruk esnasında, öteki liderlere benzeri adımları hızlandırmaları çağrısında bulunması planlanıyor.

Zirvenin gündeminde ek olarak, özgür ve adil ticaretin desteklenmesi, siber güvenliğin artırılması benzer biçimde başlıkların da yer alması planlanıyor.