İngiltere Müdafaa Bakanı: HMS Defender’a ilişkin gizli saklı belgelerin bir otobüs durağında bulunmasından derin keder duyuyorum

0
30
İngiltere Savunma

Avam Kamarası’nda vekillere hitap eden İngiltere Müdafaa Bakanı Jeremy Quin, “Tahkikat ile alakalı peşin yargı vermek istemiyorum sadece görünüşe bakılırsa bu üst seviye bir yetkili tarafınca yapılma bir hata. Bu vaka yaşandığı için oldukca üzgünüm ve tahkikat kapsamlı olacak. Bireylerin soruşturmayla alakalı kırılgan belgelere erişimi askıya alındı” dedi.

Quin, belgelerin hükümete geri verildiğini ve noksan bölümler olup olmadığının denetim edildiğini belirtti.

Soruşturmanın belgelerin yazdırılması da dahil süreçte yer edinen kişilerin eylemlerini, olayın iyi mi gerçekleştirildiğini, belgelerin yazdırma ve nakliyat süreçlerini inceleyeceğini söyleyen Quin, soruşturmanın en yakın zamanda, bir haftalık bir müddet zarfında tamamlanacağını umduğunu kaydetti.

Belgelerde ‘gizli saklı – yalnızca İngilizler görebilir’ gibi bir ibare olduğunu ve Amerika’ye vakayla alakalı data verdiklerini özetleyen Quin, belgeleri haberleştiren BBC’nin devlet sırrı yasalarını ihlal edip etmediği hikayesinde “İdeal ve muntazam bir dünyada bu belgeler oldukları yerde bulunmamalıydı, şu demek oluyor ki aslolan kusur açıkça burada yatıyor. BBC’nin onları derhal teslim etmesini ve onlara atıfta bulunmamasını tercih etsem de, onların işi bu. Ek olarak görevli davrandıklarını ve belgeleri geri verdiklerini de kabul etmeliyim” ifadelerini kullandı.

BBC, İngiltere Müdafaa Bakanlığı’na ilişkin bazı belgelerin ülkenin güneyindeki Şehir bölgesinde bir otobüs durağında olduğunu yazmıştı. Bir sivil tarafınca salı günü bulunmuş olduğu belirtilen gizli saklı belgeler, İngiliz HMS Defender cenk gemisinin Katliam açıklarından geçen haftaki geçişi ile alakalı yazışmalar ve PowerPoint sunumları yer alıyor.

Rusya’nın müdafaa yetkilileri, çarşamba günü Katliam açıklarından geçip ülkenin karasularını ihlal eden Defender gemisine uyarma ateşi açıldığını ve geminin rotasının bombalandığını duyurmuştu. Rusya tarafınca ‘provokasyon’ olarak görülen olayın derhal peşinden Moskova’daki İngiliz Büyükelçi, Dışişleri’ne çağrılmıştı.

İngiliz yetkililerse geminin Rusya’nın karasularından değil, Ukrayna’nın karasularından geçtiğini savunmuştu.

Katliam, Ukrayna’daki aşırı milliyetçi grupların eylemlerinin yarımadaya sıçraması peşinden 2014’te düzenlenen bir referandum ile Rusya’ya bağlandı. Sadece İngiltere ve öteki Batılı güçler, Katliam halkının kendi geleceğini tayin hakkını kullandığı bu referandumun neticelerini tanımıyor.