İngiltere Dışişleri Bakanı Raab: Bizler Kürt halkının dostuyuz

0
18
Raab Neçirvan Barzani

İngiltere Dışişleri Bakanı Raab’ın Irak ziyareti devam ediyor.

Dün Irak’ın başkenti Bağdat’a gelen Bakan Raab, buradaki temaslarının tamamlayarak Irak Kürt Yöresel Yönetimi’ne (IKBY) geçti. Raab, Erbil’de IKBY Başkanı Neçirvan Barzani müzakere gerçekleştirmiş oldu. İkili, görüşmenin arkasından kameraların karşısına geçti.

IKBY Başkanı Barzani, İngiltere’nin 1991 senesinde Irak’ın kuzeyinde emin bölgenin kurulmasında büyük bir rol oynadığını beyan etti. Barzani, İngiltere ile ilişkilerin IŞİD ile mücadelede daha da geliştiğini söylemiş oldu.

Irak ve IKBY ziyaretinin ülkesinin ikili ilişkileri geliştirmek için verdiği özenden kaynaklandığını dile getiren Bakan Raab ise “Bizler Kürt halkının dostuyuz ve zamanı ilişkilere sahibiz” ifadelerini kullandı. Barzani ile Irak ve IKBY’nın istikrarını görüştüklerini aktaran Dışişleri Bakanı, ülkesinin Irak’a ve Kürdistan Yöresel Yönetimi’ne verdiği desteğin süreceğini belirtti.

Raab, “IKBY’nin milisler ve terör örgütü IŞİD’den gelen tehlikelere karşı koyabileceğine inanıyoruz” dedi. Kürdistan Yöresel Yönetimi Başkanı Barzani’yi Londra’ya çağrı ettiğini söyleyen Raab ek olarak, IKBY Peşmerge güçlerine yardım tahsis ettiğini altını çizdi.