İngiltere Başbakanı Johnson’ın karantina sonucu halkı kızdırdı

0
34
İngiltere Başbakanı Boris Johnson

İngiltere Başbakanı Boris Johnson‘ın, aynı uçakta yolculuk etmiş olduğu bir personelin Kovid-19 testinin pozitif yönde çıkmasına karşın kendini karantinaya almayacağı bildirildi.

İngiliz medyasında yer edinen haberlere nazaran, Johnson’ın bu hafta İskoçya seyahatinde aynı uçakta bulunmuş olduğu mevzubahis personelin Kovid-19 testinin pozitif yönde çıkmasının arkasından uçaktaki öteki kişiler kendilerini karantinaya aldı. İngiliz medyası, Johnson’ın Kovid-19 tespit edilen fert ile “yakın temasta olmadığı” gerekçesini öne sürerek kendini karantinaya almadığını aktardı.

Başbakanlık Ofisi’ndan meydana getirilen açıklamada ise “Başbakan, Birleşik Krallık’taki toplulukları tertipli olarak ziyaret ediyor ve ziyaretlerin bütün yönleri Kovid-19 kuralları doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Başbakan, Kovid-19 testi pozitif yönde çıkan kimselerle yakın i·lişki kurmadı” denildi.

Öte taraftan İngiltere hükümetinin almış olduğu kararlarda, bir ferdin, Kovid-19 testi pozitif yönde sonuçlanan bir fert ile aynı enstruman ya da uçakta yolculuk ettiğinde yakın i·lişki kurulmuş olduğuna yönelik açıklamalar bulunuyor.

‘Üst seviye tutucu liderler, halkı hakikaten saf sanıyorlar’

Johnson’ın sonucu halkın tepkisini çekerken, İşçi Partisi Başkanı Anneliese Dodds da mevzuyla alakalı icra ettiği açıklamada, “Başbakan’ın, her insanın uyması ihtiyaç duyulan kuralların üzerinde olmak için bir sebep bulmaya çalmış olduğu ve daha ilkin yaşananlardan hiç bir şey öğrenmediği aleni” ifadelerini kullandı.

Doods, “Üst seviye tutucu liderler halkı hakikaten saf sanıyorlar. Bu, onlar için bir kuralın ve öteki hepimiz için başka kuralların geçerli bulunduğunun yalnız bir örneği” dedi.

Geçtiğimiz ay Başbakan Boris Johnson ve Iktisat Bakanı Rishi Sunak, Kovid-19 testi pozitif yönde çıkan Esenlik Bakanı Sajid Javid ile yakın temasta bulunmalarından sonrasında kendilerini 10 gün karantinaya almak mecburiyetinde bırakılmıştı. Başlarda, günlük kontrol pilot programında yer alacakları için karantinadan kaçınabilecekleri söylemleri reaksiyon alınca Johnson ve Sunak karantina uygulayacaklarını açıklamıştı.