İngiliz bilim insanları: Koronavirüs önlemlerini kaldırmak ‘varyant fabrikası’ inşa etmek gibi

0
32
Halk korona sokak

İngiliz bilim adamları, bütün koronavirüs engellemelerinin kaldırılmasının fazlaca süratli bir halde yeni ‘varyant fabrikaları’ inşa etmek benzer biçimde olduğu hikayesinde uyarılarda bulunmuş oldu ve yeni Sıhhat Bakanı Sajid Javid’in tutumunun ‘ürkütücü’ bulunduğunu söylemiş oldu.

Pazar günü Mail’de yazan Javid, halkın sağlığını korumanın en iyi yolunun koronavirüs kısıtlamalarını kaldırmak bulunduğunu söylemişti ve “Uygulamamız ihtiyaç duyulan kurallar, aile içi şiddette şok edici bir artışa ve birçok insanoğlunun akıl sağlığı üstünde korkulu bir etkiye niçin oldu” ifadelerini kullanmıştı.

Huy bilimleri üstüne danışmanlık icra eden Sage alt komitesinin üyesi olan St Andrews Üniversitesi profesörü Stephen Reicher, “Hala Covid’in grip bulunduğunu düşünen bir ‘sıhhat’ sekreterine haiz olmak ürkütücü. Kim enfeksiyon seviyelerine aldırmaz? Sıhhat için en iyisini yapanların, iktisat için de en iyisini yaptığını bilmeyen var mı? Yalnız yarımız aşılanmışken kim bütün korumaları bırakmak talep eder? Bütün korumaları şahsi bir tercih meselesi haline getirmek isteyen bir ‘sıhhat’ sekreterine haiz olmak ürkütücü” ifadeleriyle bakanın açıklamalarını eleştirdi.

Javid ek olarak, ülkede koronavirüs engellemelerinin 19 Temmuz’da tamamen kaldırılmasının önünde bir mani bulunmadığını ve bu tarihten sonrasında yaşamın tekrar normale döneceğini söylemişti.

Javid, “Vakaların mühim seviyede artacağı hikayesinde net olmamız gerekiyor. Birçok insanoğlunun kısıtlamaların hafifletilmesi hikayesinde davranışlarında ölçülü olacağını biliyorum, bu tamamen anlaşılabilir bir vaziyet. Sadece seçtiğimiz hiç bir tarih risksiz olmayacak, bundan dolayı geniş ve dengeli bir bakış açısına haiz olmalıyız. Tıpkı gripte yaptığımız benzer biçimde, koronavirüsün varlığını kabul etmeyi ve onunla başa çıkmanın yollarını bulmayı öğrenmemiz gerekecek” ifadelerini kullandı.

University College London’dan Huy Değişikliği Merkezi’nin direktörü ve Sage’in huy bilimleri alt komitesinin bir başka üyesi Prof. Susan Michie de, Javid’in açıklamaları üstüne meydana getirdiği Twitter paylaşımında “Camia iletiminin artmasına izin vermek, fazlaca süratli bir miktarda yeni ‘varyant fabrikalar’ inşa etmek benzer biçimde” dedi.

‘Hükümet koronavirüsle kendi başımıza savaşım etmemizi planlıyor’

Javid’in önlemleri hikayesinde British Medical Journal’de gösterilen bir yazıda ise şu ifadeler kullanıldı:

“Güvenilir davranışı olası kılmak için hükümetlerinin kendi sorumluluklarını yerine getirmesine gereksinimleri var. Vehamet, hükümetin bütün kısıtlamaların kaldırıldığı bir ‘hürriyet gününden’ bahsetmesi, virüsün ortadan kalktığı ve açılmayı önlemek için önlemlere gerek olmadığı anlamına gelmiyor. Bunun anlamı, hükümetin her türlü desteği geri çekmesi ve bizi pandemi ile kendi başımıza boğuşmaya terk etmeyi planlaması.”

Aynı zamanda, koronavirüs engellemelerinin kaldırılmasının mantıklı bulunduğunu düşünen bilim adamları da oldu.

East Anglia Üniversitesi’nden Paul Hunter, “İki dozu tamamlamış kişilerin enfeksiyon kapma olasılığı ve enfekte olsalar bile başkalarına bulaştırma olasılığı daha düşük” dedi.

İngiltere’de koronavirüs periyodu öğrenim sistemini de değerlendiren Hunter, “‘Okul balonu’ sisteminin bir kıymeti olabilir, sadece hepimizin koronavirüse maruz kalacağımızı kabul edersek, 11 yaşından ufak evlatları aşılamamız ihtimaller içinde değil” ifadelerini kullandı.

Hunter ek olarak şunları söylemiş oldu:

“Elbet, bu istila esnasında yeni sorunların ortaya çıktığını gördük ve bundan dolayı kimse gelecek aylarda yaşanması olası zorluklardan güvenilir olması imkansız, sadece öteki bütün endemik teneffüs yollarında olduğu benzer biçimde nihayetinde bu virüsü dengeleyeceğiz.” 

Newcastle Üniversitesi’nde halk sağlığı klinik profesörü olan Prof Allyson Pollock da, Javid’in yaklaşımının ‘mantıklı’ bulunduğunu açıkladı ve şunları söylemiş oldu:

“Enfeksiyon ve aşılama yöntemiyle organik olarak elde edilmiş bağışıklığın bir kombinasyonu sebebiyle nüfus bağışıklığı hızla elde ediliyor. Meçhul şeyler ise bağışıklığın süresi, varyantların tesiri ve bireysel olarak tekrar enfeksiyon ya da bulaşma riski altında olanlardır. Yöresel düzeyde istila denetim önlemleri hala mühim. Aynı zamanda, asemptomatik kişilerin kontrol edilmesi, bulaşmayı azaltmaya katkıda bulunduğuna dair hiç bir delil olmayan ve lüzumsuz zararlara yol açan toplu testler ve günlük testler durdurulmalı.”