İnce’den önce Erdoğan’a yanıt, sonra AKP ve CHP’ye gönderme

0
31
Muharrem İnce

Muharrem İnce, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk Lirası’nın dolar karşısındaki tarihi değer kaybına ilişkin buzdolabı ve çamaşır makinesi satışlarındaki artıştan söz etmesine yanıt verdi. Daha sonra AKP ve CHP’ye göndermede bulunarak, “Yok birbirlerinden farkları” dedi.

Twitter hesabından açıklama yapan İnce, “Ak Parti Genel Başkanının çamaşır makinesi satışlarına sığınarak yaptığı açıklamalar yakında emekli siyasetçi olacağının müjdesini vermektedir” dedi.

İnce paylaşımında şunları söyledi: “Türkiye’nin tırmanışını göremiyoruz ama kendisinin inişi yakındır. Bu iniş gerçekleştiğinde Türkiye tırmanışa geçer.”

AKP VE CHP’YE GÖNDERME

İnce, Erdoğan’a verdiği yanıtın ardından AKP ve CHP’ye göndermede bulunduğu yeni bir paylaşım yaptı.

İnce paylaşımında, “Bir tarafta Ak Parti’den ayrılanlara “Ümmeti bölmeyin”, CHP’den ayrılma iddialarına “en doğal hakkı” deniliyor. Diğer tarafta ise Ak Parti’den ayrılanlar demokrasi kahramanı, CHP’de rahatsız olanlar sarayın adamı.
Yok birbirlerinden farkları…” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN NE SÖYLEMİŞTİ?

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya’da ikinci kez cuma namazı kıldıktan sonra gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

Türk Lirası’nın dolar karşısındaki tarihi değer kaybına ilişkin açıklama yapan Erdoğan, “Ekonomide koronavirüs salgınından sonra çok ciddi zikzaklar var” demişti. Erdoğan, doların TL karşısındaki zirvesini önemsizleştirmek için 2002 yılından bu yana buzdolabı ve çamaşır makinesi satışlarındaki artıştan söz etmişti.

Erdoğan şunları söylemişti:

“Çok açık samimi bir şey söylüyorum. 2002 Kasım’ında göreve geldik. 2002’de toplam milli gelir 236 milyar dolardı. 2019’da 754 milyar dolara çıktı. 2002’de 91 bin otomobil satılıyordu, 2016’da 756 bine çıktı. Buzdolabı satışlarına bakıyoruz. 2002 ‘de 1 milyon 88 bindi. Fakat 2019’da bu rakam… 2017 itibariyle 3 milyon 107 bin, 2019’da ise 2 milyon 486 bin adede çıktı. Bu bir şeyi gösteriyor. Türkiye tırmanışta. Ama bunu görmek istemeyenler var. Ben belgelerle konuşuyorum. Sadece açılan 30 bin 842’yken 85 bin 263 adet şirket açıldı. İstihdam 19 milyon 28 milyona çıktı.”