İnan Kıraç: İçişleri Bakanı’nı devreye soktuğumuz doğru değil, 6 milyon dolar karşılığında hisseleri devraldık

0
47
İnan Kıraç

Organize kabahat örgütü kurduğu iddiasıyla hakkındaki tutuklama sonucu bulunan Sedat Peker’in, SBK Tüm ortaklık’in sahibi firari Sezgin Baran Korkmaz’ın silindiğini iddia etmiş olduğu 45 milyon dolar alacağı olduğu İnan Kıraç, açıklamalarda bulunmuş oldu. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İçişleri Bakanı Süleyman Asil’nun bu işin içinde yer almadığını, kimseyi devreye sokmadığını söyleyen Kıraç, “Bizler sorunumuzu hukuk kanalıyla çözdük ve 6 milyon dolar karşılığında hisseleri devraldık. 40-54 milyon yazılıyor. 6 milyon dolar, Türk Lirası olarak o rakama muadil geliyor” dedi.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, bugünkü yazısında İnan Kıraç’ın açıklamalarına yer verdi. Zeyrek Kıraç’ın açıklamaları öncesinde Veyis Ateş’in de içerisinde bulunmuş olduğu pay konusunu şu şekilde özetledi:

“John Naum ve kardeşi, Silcolux adlı şirketlerini Sezgin Baran Korkmaz’a satmıştı. Silcolux, İnan Kıraç’a ilişik Kıraça ve Karsan şirketlerinde pay sahibi olduğu için, Silcolux’u alan Sezgin Baran Korkmaz da bu iki şirkete paydaş haline gelmiş. Bu durumdan rahatsız olan İnan Kıraç, Silcolux vasıtasıyla Sezgin Baran Korkmaz’a geçen Kıraça ve Karsan hisselerini geri almak için bir savaşım başlatmış. Sezgin Baran Korkmaz da o hisseler karşılığında Kıraç’tan para istek etmiş. Sezgin Baran Korkmaz’ın iddiası, bir grubun o hisselerin Kıraç’a devredilmesi ve bunu yaparken istediği paranın yarısından vazgeçmesi yönünde baskı meydana getirdiği yönündeydi. Korkmaz, Veyis Ateş’in de bu öbek adına kendisiyle pazarlık ettiğini ve İçişleri Bakanı Süleyman Asil’nun da bu çerçevede devrede bulunduğunu ileri sürüyordu.”

‘Ben şirketlerimi ayakta tutmak zorundayım ve o hisseleri kaybedemezdim’

Zeyrek evvela kendisini İnan Kıraç’ın avukatının arayarak, “Sezgin Baran Korkmaz ve Veyis Ateş ekseninde dönen münakaşanın kendileriyle bir ilgisi olmadığını, problemi 10 günlük bir hukuki maratonla çözdüklerini anlattığını” aktardı. Zeyrek peşinden Kıraç’ın da kendisini telefonla aradığını belirterek şu açıklamalarda olduğunu kaydetti:

“Firma (Silcolux) satıldığında, hukuki açıdan ilkin bana sorulmalıydı. Kanun, o firma (Silcolux) bizim hisselere ortak olduğundan ilkin bizlere öneri edilmesini mecburi kılıyor.  Sadece o şekilde yapmamışlar. Direkt SBK’ya satmışlar. Naum kardeşler yanımda büyüdü. Sadece bir problem yaşadık ve bana eziyet etmek için olsa gerek bu şekilde bir iş yapmışlar.

‘6 milyon dolar karşılığında hisselerimizi geri aldık’

Ben şirketlerimi ayakta tutmak zorundayım ve o hisseleri kaybedemezdim. Haliyle geri almak için hukuki yollara başvurduk. Onlar bizlere alacak davası açarken ikimiz de Silcolux’un satışı hikayesinde dava açtık. Hukuki sürecin sonucunda 6 milyon dolar karşılığında hisselerimizi geri aldık.”

‘Süleyman Asil’yu devreye soktuğumuz da doğru değil’

İnan Kıraç, “Peki diğer yanda bir pazarlıktan laf ediyorlar. Cumhurbaşkanı’nı, İçişleri Bakanı’nı devreye soktunuz mu?” sorusuna ise şu şekilde cevap verdi:

“Cumhurbaşkanı ile görüşmemin bu mevzuyla ilgisi yoktu. Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinde şoförsüz otobüs sürüşü esnasında görüştük. Herhangi bir şey istemedim. Sayın Bakanı (İçişleri Bakanı Süleyman Asil’yu kastediyor) devreye soktuğumuz da doğru değil. Konuşulan şeyler her her neyse tamamen bizim dışımızda yaşanmış. Bizler sorunumuzu hukuk kanalıyla çözdük ve 6 milyon dolar karşılığında hisseleri devraldık. 40-54 milyon yazılıyor. 6 milyon dolar, Türk Lirası olarak o rakama muadil geliyor.”

‘Her şeyi hukuk çerçevesinde bitirmiş olun’ dedim ve hukuk çerçevesinde hallettik’

Kıraç en son, “Bunlar güvenli adamlar değil. Bir roman yazılmaya çalışılıyor fakat ben bu şekilde bir insan değilim. ‘Her şeyi hukuk çerçevesinde bitirmiş olun’ dedim ve hukuk çerçevesinde hallettik. Bana maliyeti 6 milyon dolar oldu. İsmimi karıştırdıkları için hakkaten fazlaca üzgünüm” ifadelerini kullandı