İmamoğlu: Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez

0
82

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan İçişleri Bakanlığı’nca görevden alındı. HDP’li siyasetçilerin yerine bu illerin valileri görevlendirildi.

Başkanların görevden uzaklaştırılmalarına tepki gösteren İBB Başkanı İmamoğlu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “31 Mart Yerel Seçimlerinde milletin oylarıyla seçilmiş Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanması demokrasiyle ve demokratik teamüllerle izah edilemez. Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

”KAYYUM’ DEĞİL ‘KAYYIM’!’

​İmamoğlu’nun tweetine, alıntılayarak yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan,”’Kayyum’ değil ‘Kayyım’! diye yazdı.

Turan, daha sonra attığı başka bir tweette de şunları söyledi:

“3 belediyeye teröre destek gibi en ağır gerekçelerle kayyım atanıyor. İlk tepki HDP’den değil de bayrağındaki oklarda devletçilik, milliyetçilik ve halkçılık olan Atatürk’ün partisi CHP’den geliyor.  Günümüzdeki CHP ile Atatürk’ün CHP’si arasında sadece isim benzerliği var!”