İmamoğlu Demokrasi Şenliği’nde konuştu: Boğaziçi öğrencilerine yardımcı vereceğiz

0
20
İmamoğlu Demokrasi Şenliği

İBB Başkanı İmamoğlu, 23 Haziran İstanbul Seçimleri’nin sene dönümü sebebiyle düzenlenen ‘Demokrasi Şenliği’nde açıklamalarda bulunmuş oldu. İmamoğlu konuşmasında bursu doğranan Boğaziçi öğrencilerine yardımcı vereceklerini duyurdu. Göreve geldiğinden bu yana 4’ncü defa kamuoyuna hesap veren İmamoğlu, “Bu ulus, 23 Haziran’da enerjisini, kararlılığını ve iradesini göstermiştir. İşte bunun için 23 Haziran zamanı, İstanbul’da Demokrasi Şenliği’nin tarihidir. 23 Haziran 2019’da olan bitenlerden ders çıkarmadan, bırakın bu ülkeyi, tek bir kenti, tek bir mahalleyi ve tek bir sokağı bile yönetemezsiniz” gibi konuştu.

Zaferin ikinci yıldönümü; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM CHP Öbek Başkanvekili Engin Altay, CHP’nin 7 Genel Başkan Yardımcısı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, milletvekilleri, İBB Meclis üyeleri, İBB üst yönetimi ile siyasal parti, sendika ve STK temsilcilerinin katılımlarıyla kutlandı. Anası Hava İmamoğlu, babası Hasan İmamoğlu, Arzu Kaya İmamoğlu, oğlu Semih İmamoğlu ve kız kardeşi Neslihan Yakupçebioğlu da İBB Başkanı’nı şenlikte bir tek bırakmadı. Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda meydana gelen “23 Haziran Demokrasi Şenliği”nde, sanatçı Karsu ile Türk Pop Müziği’nin duayen adı Erol Evgin sahne aldı. Harbiye ile beraber Kemerburgaz Mustafa Kemal Atatürk Şehir Ormanı, Beykoz Çayırı, Beylikdüzü Hayat Vadisi, Caddebostan sahili, Maçka Demokrasi Parkı, Maltepe Orhangazi Parkı ve Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda da şenlik kapsamında eş zamanlı etkinlikler düzenlendi. Demokrasi Şenliği, İBB TV ve İmamoğlu’nun toplumsal medya hesapları üstünden canlı yayınlarla İstanbullularla buluşturuldu.

Tebrik, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun hitabı ile başladı. “23 Haziran 2019’da olan bitenlerden ders çıkarmadan bırakın bu ülkeyi, tek bir kenti, tek bir mahalleyi ve tek bir sokağı bile yönetemezsiniz” ifadelerini kullanan İmamoğlu, atanan rektörü eleştirdikleri için bursları doğranan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine İBB olarak yardımcı vereceklerini ifade etti. İmamoğlu, “Boğaziçi Üniversitesi’nde bursları doğranan üniversite öğrencilerinin devlet kapısı İBB’dir. Gelsinler, hepimiz oradayız” dedi.

AKP’nin itirazıyla yenilenen ve Binali Yıldırım nezdinde siyasal iktidarın hezimetiyle sonuçlanan seçimlerin 2. senesinde düzenlenen şenlikte Ekrem İmamoğlu’nun hitabı öncesi müzik dinletisi gerçekleşti. Evli olduğu Arzu İmamoğlu ile beraber şenlik alanına gelen Ekrem İmamoğlu, kürsüye çıkarak konferans yapmış oldu.

“23 Haziran’da sandıklardan yalnızca oy pusulaları değil, bir de hesap pusulası çıktı. Fakat sizler hâlâ bu iradeyi anlamadınız” diyen İmamoğlu, 23 Haziran’ın milletin demokrasi ve hürriyet duygularını yenilendiği bir tarih bulunduğunu söylemiş oldu. “31 Mart İstanbul seçimlerini kaybettikleri gerçeğini hazmedemeyip, kuruluş ve kuralları bertaraf ederek seçimleri yeniden ettirenlerin içerisine düşmüş olduğu vaziyet ibretliktir” diye konuşan İmamoğlu, şunları söylemiş oldu:

“23 Haziran 2019 günü, iradeleri yok sayılmak istenen İstanbullular kaide tanımayan, kibir dolu bir anlayışı tarihe gömdü. O gün Türkiye’nin vicdanı, İstanbullularla beraber ayağa kalktı ve kendisini vatandaşın üstünde görenleri mahkum etti. Tarzı iptal ettirmek için her gün yeni bir asılsız, yeni bir bahane üretenler, “Bundan dolayı çaldılar” iftirasını atanlar, şimdi o günleri unutturmak çabasındalar. Unutturmak istiyorlar fakat yaptıklarından yeterince ders almadıkları da ortada! Dün vatandaşın iradesini iptal ettirmeye çaba edenler, bugün ellerinden gelse, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni iptal ettirecekler.”

‘BİRİLERİNİN DÜN AKLINA GELDİ’

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP’li belediye başkanları için sarf etmiş olduğu saydam çevrimiçi ihale laflarına de isim vermeden cevap veren İmamoğlu, ”Göreve geldiğimiz günden beri aleni ihale yapıyoruz, ihalelerimizi canlı olarak yayınlıyoruz. Birilerinin aklına dün geldi, belediye başkanlarına direktif verdi” diye konuştu.

‘ZARAR VERMEK İSTEDİĞİNİZ BEN DEĞİLİM, 16 MİLYON İSTANBULLU’

Kendisi hakkındaki oluşturulan soruşturmaları da hatırlatan İmamoğlu, şöyleki konuştu:

“Devlet geleneğine, ciddiyet ve sorumluluğuna asla yakışmayan bu engellemelerden; tüm bu bel altı girişimlerden medet umanlara bir defa daha hatırlatmak istiyorum. Zarar vermek dilediğiniz, kötülüğü için uğraştığınız, muhatabınız, ben değilim. Muhatabınız, 16 milyon İstanbulludur. Muhatabınız, bu ülkenin geleceğine ve bu devlete emniyet duyan 83 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Ziyanı onlara veriyor ve kötülüğü onlara yapıyorsunuz.”

‘2 YILDA İBB’DEKİ İSRAF BATAKLIĞINI KURUTTUK’

İmamoğlu, İstanbulluların kendisine verdiği mesajları ise şöyleki sıraladı:

“Siz kıymetli İstanbullular; 23 Haziran’da bana, ‘Ey İmamoğlu, bu şehrin aslolan sahibi biziz, bunu sakın unutma. Bu şehri yönetirken, hiç kendi iradeni bizim irademizin üzerinde görme’ dediniz. 23 Haziran’da bana, ‘Hepimiz; hakkaniyet, hukuk, demokrasi için, bu kentin iyiliği için bütünleşmesini biliriz. Sen de bizi ayırmadan, bölmeden hizmet üret, eşitlik ve hakkaniyet için çalış’ dediniz. 16 milyon İstanbullu, 23 Haziran’da bana, ‘İsrafa, partizanlığa, liyakatsizliğe, gizli saklı kapaklı işlere son ver. İstanbullunun hakkını İstanbulluya teslim et’ dediniz.

İşte bundan dolayı, ben ve dostlarım, 2 senedir siz değerli ziyaretçilerimizin direktiflerinizi eksiksiz yerine getirme sorumluluğuyla çalışıyoruz. İstanbul’da sevgi ve tolerans yine hakim olsun; hakkaniyet, dayanışma, hürriyet ve üretim kavramları üstünde yeni bir kentsel yaşam yükselsin diye uğraşıyoruz. Gururla anlatım ediyorum ki, bu 2 yılda ilkin İBB’deki israf bataklığını kuruttuk. Fırsat eşitliğini, kentsel adaleti ve çevreyi umursamayan, betona, ranta ve kayırmacılığa dayalı iş yapma anlayışını belediyemizden söküp attık. 2 yılda İstanbul’da yepyeni bir intizam kurmaya başladık.”

İstanbulluların 2 sene ilkin, 23 Haziran 2019 günü; vatandaşın iradesini, aklını ve vicdanını hafife alarak, hukuku yok sayanlara bu yaptıklarının hesabını, dünyanın diğer ucundan duyulacak biçimde kestiğini dile getiren İmamoğlu, şunları söylemiş oldu:

KILIÇDAROĞLU: TÜRKİYE’Yİ KAZANACAĞIZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da İmamoğlu’nun arkasından açıklamalarda bulunmuş oldu. “İmamoğlu bugün çıktı, milletin parasını nereye harcadığını söyledi. Millete hesap verdi. Hükümete de sıra gelecek. Onlar da harcadıkları paraların hesabını verecek” diye konuşan Kılıçdaroğlu, şöyleki devam etti:

“İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder demişlerdi. Tersi nelerdir? İstanbul’u kazanan, Türkiye’yi kazanır. Size laf veriyorum, dostlarımızla birlikte Türkiye’yi kazanacağız!”

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun 23 Haziran Demokrasi Şöleni’nde icra ettiği konuşmadan öne çıkan başlıklar şöyleki:

Bir aradayız, dostlarımızla beraberiz. Bir seçim yapılmış oldu, Ekrem Bey ayrıntılara girdi ve o seçim iptal edildi. Doğrusunu dilerseniz, iptal edileceğini asla düşünmüyordum. Bundan dolayı ‘en azından hukukun bir kırıntısı kalmıştır. Dolayısıyla iptal edilmez’ diye düşünüyordum. İptal edildi, hemen Parti Meclisi’mizi topladık. Birtakım arkadaşlarımız seçimin boykot edilmesini istediler. Hayır dedim, tarzı boykot etmeyeceğiz, sandığa hep beraber gideceğiz ve ben tüm İstanbulluların ferasetine güveniyorum. Şayet bu ülkede vatandaşın vicdanına sesleneceksek, yurttaş gereğini yapmış olacaktır. Ve yurttaş gereğini yapmış oldu.

‘O GÜNKÜ MUTLULUĞU ASLA UNUTAMAM’

23 Haziran’da Türkiye’nin her tarafınca gelen örgütümüz, artı Büyükşehir Belediye Başkan adayımız, alandaydı ve çalışıyordu. Akşam saatlerinde çoğumuz heyecanla sandıkların açılmasını bekledik. Ve sandıklar açıldı. Televizyonların icra ettiği açıklamalardan fazlaca erken bizlere sonuçlar dökülmeye başladı. O günkü mutluluğumu hiç unutamam. Bu mutluluğun temelini meydana getiren, evet bu ülkede demokrasi var ve insanoğlu bu ülkede demokrasiye inanıyorlar. Haksızlık yapanlara ders vermesini biliyorlar ve ders verdiler. Bu fazlaca önemliydi.

Siyasette verilen sözün gerisinde durmak kadar kıymetli bir şey yoktur. Bir laf verdiyseniz gereğini yapacaksınız. Beni sevinçli eden şu, evet bir büyükşehir belediye başkanı, evet seçildi, gayret harcadı. Fakat bugün icra ettiği çabaların, verdiği sözlerin ne kadar gerçekleştiğini İstanbullular ile paylaştı. Ne anlamına gelir, halkına hesap verdi. Bürokrasi kurumunun temel unsuru, ögesi vatandaşına hesap vermektir.

‘HESAP VERMEKTEN KORKUYORLAR’

7 temel prensip belirlemiştik. O ilkelerden biri de harcadığınız her kuruş sizin paranız değil, halkın parasıdır. O parayı harcarken fazlaca titiz davranın ve kesinlikle hesabını vatandaşa verin. Yeni bir anlayışı, yeni bir siyaseti Türkiye’nin gündemine getirmek istiyorduk ve getirdik de. Bizim tüm belediye başkanlarımız icra ettikleri her harcamanın hesabını veriyorlar. Hesap vermek bir bürokrat için gurur ve haysiyet meselesidir. Parayı harcadım, hesabını veriyorum. Fakat devletin bütçesini harcayanlar hesap vermekten korkuyorlar. Sıra oraya da gelecek. Asla kimse endişelenmesin, sıra oraya da gelecek.

Ekrem Bey, 23 Haziran günü televizyonlara çıktığında seçim sonuçlarıyla alakalı kullandığı bir cümle vardı. Hafızalarda yer etmesini istiyorum. ‘Hak yemem fakat hakkımı da yedirmem.’ Bu önemlidir. Hepimiz hak yemeyiz, fakat hakkımızı da milletimizin hakkını da hiç kimseye de yedirmeyiz. ‘Alacağımız fazlaca yol var’ dedi. Evet, fakat yalnız İstanbul’da değil. Tüm Türkiye’de alacağımız fazlaca yol var. Türkiye’ye reel anlamda demokrasiyi getireceğiz, dostlarımızla birlikte getireceğiz. Bunun mücadelesini vereceğiz. Gerekirse 24 saat çalışacağız, bu millete lafımız var. Dedik ki hiç bir çocuk yatağa aç girmeyecek. Belediye başkanlarımızın olduğu, vazife icra ettiği yerde, hiç bir çocuk yatağa aç girmeyecek ve hiç tefrik yapılmayacak. Bana oy verdi, vermedi tefrik yapılmayacak. Kin ve öfkeyle bürokrasi yapılmayacak. Herkesi kucaklayacağız, her insana hizmet götüreceğiz. Tek istisnası onu da söylemiştim belediye başkanı arkadaşlarıma, fukara mahallelerden başlayarak pozitif yönde ayrımcılık yapacaksınız. O insanlara hizmet gitmedi, o insanlara hizmeti götüreceğiz. Kucağımız açacağız o insanlara. Bürokrasi, iyi mi insanların çıkarı için çalışabilirmiş onu göstereceğiz dedik ve gösterdik.”

AKŞENER: KAYNAKLAR, MİLLETE HİZMET İÇİN HARCANMAYA BAŞLANDI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu “23 Haziran Demokrasi Şöleni” etkinliğine video mesajla katıldı. Akşener, “25 senedir devamlı ihanete uğrayan aziz İstanbul; pak ellere, iyi insanlara devredildi. Haramın hortumları kesildi. Kaynaklar, millete hizmet için harcanmaya başlandı” dedi.

Akşener, mesajında; partisinin Meclis grubu toplantısı ile Ankara ve Trabzon programları sebebiyle etkinliğe katılamadığını belirtti. Akşener, şunları söylemiş oldu:

‘GÖREV; İSTANBUL’U YAĞMADAN, TALANDAN, YIKIMDAN KURTARMAK’

“İstanbul bir dönemin kapanıp bir dönemin açılmasına vesile olan fazlaca hususi bir şehirdir. Zamanı süresince medeniyetin en mühim merkezlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Fethini peygamber efendimizin müjdelediği, Sultan Mehmet Han’ın bize emaneti olan bir şehrimizdir. Bu yanıyla da paha biçilmez bir mirasımızdır. Bu gerçekler ışığında her birimize düşen mühim bir vazife var, İstanbul’un değerini bilmek. İstanbul’u layık olduğu biçimde güzel, yaşanabilir bir kente dönüştürmek ve İstanbul’u yağmadan, talandan, yıkımdan kurtarmak. İşte bu çok büyük görevleri yerine getirebilmek için ilk adımları iki sene ilkin bugün attık.

23 Haziran 2019 zamanı İstanbul için bir dönüm noktası oldu. Bununla birlikte 23 Haziran zamanı 150 senelik demokrasi mücadelemizin taçlandığı günlerden de biri oldu. İstanbullu, iktidarın kanunsuzca oynadığı bütün oyunlara karşı reel bir demokrasi dersi verdi ve bir defa daha dedi ki ‘Ben milletim. Laf de karar da benimdir. Hiç bir güç, benim irademe el uzatamaz.’ Ve milletimizin kutlu iradesi demokrasi tarihimizde oluşturulan yarayı 2 ay benzer biçimde kısa zaman içerisinde tedavi etti.

Meydana getirilen bütün tezviratlara karşın Türkiye’de demokrasinin hâlâ ayakta bulunduğunu; millete karşın kimsenin, hiç bir gücün adım atamayacağını ve karar merciinin seçim sandığı bulunduğunu bir defa daha gösterdi. Peki sonuçta ne oldu?

‘HARAMIN HORTUMLARI KESİLDİ’

Akçeli işlerle, pis işlerle harap ve yorgun hale gelmiş olan, 25 senedir devamlı ihanete uğrayan aziz İstanbul; pak ellere, iyi insanlara devredildi. Haramın hortumları kesildi. Kaynaklar, millete hizmet için harcanmaya başlandı. Yağma Hasan’ın böreğine dönmüş belediye bütçesi, hak ve hakikat diyen bir anlayışın iradesine geçti.

‘İhtiyaç sahibi vatandaşlara meydana getirilen yardımlar kalacak’ diye yalanlar söylendi. Fakat tutmadı. Bundan dolayı yardımlar; şovlar eşliğinde değil, anane ve inancımıza müsait biçimde artarak devam etti. Bütün engellere karşın metro yatırımları hızlandı. Yarım bırakılan projeler yine başlatıldı. İsraf projeleri ortadan kalktı, İstanbul yine yeşillenmeye başladı. Pandemi döneminde dara düşen yurttaşlarımız, belediyenin gücü ve imkanlarını yanında görmüş oldu. Bununla birlikte bütün engellemelere karşın görmüş oldu. Tüm bunlar milletimizin feraseti ve iradesi yardımıyla, Ekrem İmamoğlu başkanlığında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan arkadaşlarımızın özveri ve gayretleriyle oldu. Bu vesileyle alın teri döken bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum. Tanrı her birinizde razı olsun.”

Faaliyet, Erol Evgin konseriyle sonlanmış oldu.