İmaj kurtarma peşindeler

0
24
Diyanet

Kamuoyunda skandal fetvalarla gündem olan Diyanet görüntü kurtarma arkasında. En son birtakım deniz mahsullerinin haram olduğu çıkışıyla reaksiyon çeken ve 2021 yılı bütçesi 13 milyar TL’ye çıkan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yeni bir akademi oluşturulacağı iddia edildi.

Tamamlanan düzenlemenin aynen yasalaşması niteliğinde, Diyanet’e bağlı din görevlisi olarak atanmak için Diyanet Akademisi mezunu olmak gerekecek. Yeni bir oluşumla Diyanet’te çalışan kesimi tam anlamıyla kontrolüne almak isteyen iktidarın akademisi, “Dini Yüksek İhtisas”, “Dini İhtisas” ve “Tahsil Merkezi” olarak üç bölümden oluşacak.

Gelecek günlerde Meclis’e sunulması ve 1 Ekim’de başlamış olacak yeni yasama yılının ilk gündem maddelerinden biri olması umut ediliyor. AKP’li yetkililer, “model din görevlisi” ihtiyacına dikkat çekerek, bu düzenlemeyle “din istismarının” önüne geçecek kalifiye, donanımlı, kıraatı, hitabeti iyi din görevlilerinin yetişmesinin sağlanacağını iddia ediyor.

Teklife nazaran, iki ayaklı oluşturulacak modelin ilk ayağında hali hazırda Diyanet bünyesinde çalışan din çalışanının hizmet içi eğitimi gerçekleştirilecek. Bunun için yeni bir genel müdürlük ihdası öngörülüyor. Bir sonraki adımda ise yeni alımlardan sonrasında personelin ikinci bir elemeye doğal olarak tutulmadan ilkin “hizmet öncesi eğitimi” bekleniyor.

Öte taraftan Diyanet Başkanlığı’na bir reaksiyon de İYİ Parti’den geldi. İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Cuma namazı hutbesinde Diyarbakır’ı fetheden İyaz Bin Ganem’in ismini anıp Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ten bahsetmeyen Diyanet İşleri Başkanlığı’nı eleştirdi. Çıray, “Zafer hutbesinde Mustafa Kemal Atatürk yeniden anılmadı. Bu Diyanet’in gerisinde durmayız” ifadelerini kullandı.