İktidar ortaklarının en memnunu MHP

0
34
İktidar ortakları

İttifakta minik ortak MHP memnunken ‘en minik’ ortaklarlardan çatlak sesler çıkıyor. Bürokraside alınan koltuklar MHP’yi sessizleştirirken BBP Lideri Destici Sinop’tan, Gün ışığı ise manşetinden iktidarı hedef aldı.

Bürokraside önü oluşturulan minik ortak MHP halinden memnunken en minik ortaklar BBP ve Gün ışığı çevresinden değişik sesler çıkıyor. İktidar içinde yaşanmış olan kriz, ittifaka da sıçrarken MHP’yi konsolide etmek isteyen AKP alan açıyor. Merkez Bankası’ndan Güvenlik’e ve RTÜK’e her yerde MHP’nin koltuk sayısı artıyor.

Biden sonrası Amerika’ye yakınlaşan Erdoğan ile Bahçeli içinde Ortadoğu özelinde düşünce ayrılığı yaşandı. Erdoğan, Biden’a yüzüne dönerken Bahçeli, ortağına değnek yayınlayan açıklamalar yapmış oldu. ‘Al gülüm ver gülüm’ ilişkisi içinde olan ittifakta devre devre minik sürtüşmeler yaşansa da koltuklar sorunları çözüyor.

AKP, kendi kadrolarını oluşturmadıkları yerlerde MHP’lilere ‘zorunlu’ kalırken bürokrasinin birçok alanında kendilerine destek seçiyorlar. Güvenlik’ten valiliğe ve yargıya her yerde üst seviye görevler verilen MHP’liler, AKP’lilerle bürokraside de ittifak kuruyor. TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı’nda toplandı. Genel Heyet’da RTÜK’te boşalan 3 üyelik için seçim yapılmış oldu. Üyeliğe MHP’nin gazetesi Türkgün’ün Genel Gösterim Yönetmeni Orhan Karataş ve AKP’li vekil Mehmet Daniş seçildi. MHP kontenjanından ise Bahçeli’nin Basın Başdanışmanı Deniz Güçer seçildi. Karataş’ın AKP kontenjanından seçilmesi dikkat çekti. Ek olarak amme bankalarının en fazlaca reklam verdiği gazetenin Türkgün olması MHP’ye medyada da imtiyaz verildiğini ortaya koydu.

Merkez Bankası’nda mayıs ayı sonucunda birtakım başkan yardımcıları ve genel müdürlerin görevden alınmalarıyla süregelen operasyonda toplam 90 fert koltuğundan edilip yerlerine yeni siyasal atamalar yapılmış oldu. Atamaların liyakatsiz yapıldığı belirtilirken, atanan birtakım adların MHP’ye yakın olduğu iddia edildi.

DESTİCİ’DEN ‘ADAM KAYIRMA’ TEPKİSİ

MHP kanadında ‘işler yolunda’ giderken iktidarın öteki ortaklarından çatlak sesler çıkmaya başladı. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, önceki gün partisinin Sinop İl Kongresi’nde icra ettiği konuşmada AKP’yi hedef aldı. Yolsuzluk ve erkek kayırma hikayesinde konuşan Destici, ülke kaynaklarının çarçur edilmemesi icap ettiğini söylemiş oldu. Destici şu ifadeleri kullandı: “Bu ülkenin kaynakları doğru bir halde kullanıldığında, çarçur edilmediğinde, yolsuzluğa ve erkek kayırmacılığına kurban edilmediğinde her insana yeter. Fakat ülkenin kaynakları savurganlık edilirse, yolsuzlukla asla edilirse, erkek kayırmacılık yapılırsa, burada kazananlar parayı yurtdışına çıkarırsa, bununla birlikte helal hasılatla değil, gayri meşru ile kazandıklarını yurtdışına çıkarırlarsa normal olarak bu ulus ekonomik sorun çeker.”

AYDINLIK’TAN TASARRUF TEPKİSİ

Erdoğan’a yanlayan Şark Perinçek’in gazetesi Gün ışığı da önceki gün ilgi çekici bir manşet attı. Erdoğan’ın Saray’ı ayırdığı tutum genelgesine reaksiyon yayınlayan Gün ışığı’ta şu ifadelere işaret edildi: “Cumhurbaşkanlığı harcamalarının muaf olmasını elde eden 1 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi geri çekilmeli, masraflara sınırlama getirilmeli.”