İçişleri Bakanı Soylu: Türkiye’deki terörist sayısı 240’a düştü

0
25
Süleyman Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şanyayla’daki emniyet toplantısının arkasından bölgede vazife meydana getiren askerlerle bir araya geldi. Askerlerle söyleşi edip, hatıra fotoğrafı çektirdi. Arkasından zamanı Murat Köprüsü’nü gezen ve yetkililerden data alan Bakan Asil, Hasköy ilçesine geçerek vatandaşlarla buluştu.

‘Emniyet toplantısı yaptığımız yer manidardı’

Şenyayla Üs Bölgesi’nde Muş’un bütün emniyet meselesini masaya yatırdıklarını belirten Bakan Asil, “Emniyet toplantısını yaptığımız yer manidardı. Nerede yaptık biliyor musunuz? Şenyayla’nın göbeğinde yaptık. Bu ülkeye, bu milletin kardeşliğine insanlara karşılık ödetmeye çalışanlara dedik ki ‘bu ülkeyi bölemezsiniz kardeşliğini ortadan kaldıramazsınız.’ En iyisini siz biliyorsunuz ki; şayet siz meselenin peşinde durmasaydınız, cesaretinizi ortaya koymasaydınız, hepimiz hep beraber bu ülkeye karşılık ödetmeye çalışanlara beraber karşı duracağız demeseydiniz bugün bu huzuru bulamazdık, Tanrı sizden razı olsun” dedi.

‘Senelerce oldukca sorun çektiniz’

‘Şark ve Güneydoğu’nun her tarafında rahatlık bulunduğunu’ anlatım eden Asil, şunları söylemiş oldu:

“Tanrı’ımıza şükürler olsun çocuklarımız okullara gidiyor, üniversitelere gidiyor. Tanrı’ımıza şükürler olsun, her vilayette havalimanları, hastaneler var. Hastaneler büyüyor, kapasiteleri artıyor. İhtiyaçlara yanıt verecek hale geliyor. Yollarımız var, bölünmüş yollarımız var. Murat suyunun çevresinde yüzlerce dönüm meydana getirilen mesire yeri var, 12 gözlü köprünün üstünde. Oradan yeni tekstil kentin yapılacak yerine uğradık. Bir yandan fabrikalar, bir yandan hayvancılık. Neymiş terör örgütü gelecekmiş de dağlara çıkmaya benim buradaki güzel insanlarımın yaylalarına gitmesini engelleyecekmiş. Yapabildiler mi? Hayvancılığı yaylaların her tarafında yapabilme kapasitesine haiz olabiliyoruz. Yetmedi barajları yaptırmayacaklardı, becerebildiler mi? Türkiye büyüyor, bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Burada sizinle bir heyecanımı paylaşmak isterim. Gördüğümü size bahsetmek aynı heyecanın ortağı olmanızı isterim. Tanrı’a yemin olsun ki Türkiye bir büyüyecekse Şark ve Güneydoğu 5 büyüyecek. Bu sebeple bu sizin hakkınızdı, senelerce oldukca sorun çektiniz senelerce oldukca karşılık ödediniz. Görmüş olacaksınız engelleyemediler, engelleyemeyecekler. Bir tek Hasköy’de değil Şark ve Güneydoğu’nun her tarafında çocuklarımız hekim ve mühendis olacak, kızlarımız tüm Türkiye’ye bununla beraber Şark ve Güneydoğu’nun anlayışını nakşedecekler. Evlatlarımız öğretmen olacaklar bundan dolayı.”

‘Birlik, birliktelik ve kardeşliği kimsenin bozamayacağını’ vurgulayan Asil, “Ne birliğimizi ne beraberliğimizi ne kardeşliğimizi ne zenginliğimizi ne büyümemizi, dünyaya düzen vermemize mani olamayacaklar. Kim ne derse desin ne ortaya koyarsa koysun, hangi meseleyi ortaya koyarsa koysun. Şu itikat toplumu var ya şu insanoğlu var ya bilmenizi isterim siz yeter ki dik durun bilesiniz ki dünyaya söyleyecek lafımız var” dedi.

Şenyayla’daki emniyet toplantısının 3.5-4 sürdüğünü belirten Bakan Asil, Muş’ta terörist kalmadığını, Türkiye’deki terörist sayısının ise 240’a düştüğünü kaydetti.

Asil, “Başlarını mağaralardan çıkaramıyorlar, telsizle konuşamıyorlar. Alimallah milletimize, lafımız yeminimizdir. Evlatlarınız, tekrar sizin gördüğünüz ve çektiğiniz sıkıntıları çekmeyecek, çekmeyecek, çekmeyecek. Bir tek ziraat ve hayvancılığa, ticarete değil, Muş başta olmak suretiyle Şark ve Güneydoğu önümüzdeki dönemde de turizmin parlayan yıldızı olacak. Hep birlikte bunun şahidi olacağız” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hasköy’deki konuşmasından arkasından Ankara’ya gitmek suretiyle Muş Havalimanı’na hareket etti.