İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: Afgan göçmenlerin sınırlarımızdan girmiş olduğu iddiası doğruyu yansıtmamaktadır

0
16
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Afgan uyruklu kişilerin İran üstünden Türkiye’ye geniş kitleler ve kontrolsüz halde giriş yapıldığı iddiasıyla paylaşılan videolar hakkındaki yazılı izahat yapmış oldu.

Çataklı, meydana getirdiği yazılı açıklamada, paylaşılan videoların bir kısmının İran içlerinden, bir kısmının İran-Afganistan sınırından, hatta bir kısmının Afganistan-Tacikistan sınırından olduğu bile görüldüğü, bu videolarla, sınır güvenliğinin olmadığına ve gayri muntazam göçmenlerin Türkiye içinde istedikleri biçimde dolaşabildiklerine dair kamuoyunda idrak oluşturulmaya çalışıldığını belirtti.

Bakan Yardımcısı Çataklı, emekler kapsamında şu detayları verdi:

“İran ve Irak sınırlarımızda; 54 km’lik Iğdır-İran sınırının hepsi, 84 km’lik Ağrı-İran sınırının 82 km’si ve 121 km’lik Hakkari-İran sınırının 13 km’sinde olmak suretiyle toplam 149 km’lik bölümde emniyet duvarı ve devriye yolu emek harcamaları tamamlanmıştır. Hakkari-İran sınır hattının 30 km’lik kısmında emniyet duvarı ve devriye yolu inşa emek harcamaları ise halen devam etmektedir. Van-İran sınır hattının ilk etabı olarak 63 km’lik bölümde emniyet duvarı ve devriye yolu imal çalışmalarına 2021 senesinde başlanılmıştır. Iğdır-İran sınırının tamamında ve Ağrı-İran sınırının 25 km’lik kısmında sınır tenvir emek harcamaları tamamlanmıştır. Ülkemizin şark sınırlarında 141 gözetleme ve 109 iletişim kulesi, 85 komuta denetim merkezi ve 329 tane kablosuz sensör seti kurulması öngörülen 108 milyon Avro bütçeli Elektro-Optik Kule Projesi kapsamında 560 km’lik İran sınırında kurulacak gözetleme ve iletişim kuleleri ile komuta denetim merkezleri yardımıyla kesintisiz ve faal gözetleme imkânı elde edilecektir. Bu çerçevede İran ve Irak sınırımızdaki hudut birliklerinin istifade edeceği Elektro-Optik Kulelerinin örülümü yüzde 90 oranında tamamlanmıştır. Proje tamamlandığında terör, illegal geçiş, kaçakçılık vb. sınır aşan suçların önüne geçilecektir.“

2016 yılından beri gayri muntazam göçmenle savaşım kapsamında verileri paylaşan Çataklı, şu şekilde devam etti:

“Tekraren anlatım etmek isteriz ki; gayri muntazam göçle mücadelemiz aralıksız sürmektedir. Sınırlarımızda yakalamalar da olmaktadır. Nitekim 2016 senesinde 174 bin 466, 2017 senesinde 175 bin 752, 2018 senesinde 268 bin 003, 2019 senesinde 454 bin 662, 2020 senesinde 122 bin 302 ve 2021 senesinde bu güne kadar 62 bin 687 gayri muntazam muhacir yakalanmıştır. Sadece son dönemde Afganistan’da yaşanmış olan gelişmeler üstünden gayri muntazam göçmenlerin kalabalık gruplar halinde kontrolsüz halde sınırlarımızdan girmiş olduğu iddiasına yönelik sahneler ülkemiz sınırlarından olmayıp doğruyu yansıtmamaktadır. Bir dizi çevrelerce kasıtlı olarak provokasyon içerikli videolar kanalıyla kamuoyunda oluşturulmak istenen algının aksine tüm birimlerimiz tarafınca gayri muntazam göçün önlenmesi amacıyla bütün olanak ve yetenekler kullanılmak üzere lüzumlu tedbirler en üst düzeyde alınmaktadır.”