İçeride ve dışarıda kriz

0
48
Külliye saray

Ülke siyaseti hareketli bir haftayı geride bıraktı. Kavala’nın tutukluluğunun sene dönümünde büyükelçilerin yayımladığı mesajdan AB’den gelen negatif mesajlara, Amerika ile yaşanmış olan sözlü tartışmalardan büyükelçileri istenmeyen birey duyuru etmeye, ülkenin kara para aklamadan gri listeye alınmasından faizin düşürülmesi ve TL’nin tüm paralar karşısında kıymet kaybetmesine bürokrasi bir haftada süratli günler geçirdi. Saray rejimin içte ve dışta icra ettiği hamleler bu krizlere sebep olurken iktidar ateşe benzin dökmeyi de unutmadı.

BÜYÜKELÇİLER KRİZİ

İnsan hakları savunucusu Osman Kavala’nın tutukluluğunun 4’üncü senesinde 10 ülkenin büyükelçisi bir izahat yapmış oldu. Kavala’nın AİHM kararları doğrultusunda özgür bırakılmasını isteyen büyükelçiler ertesi gün Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı ve kendilerine reaksiyon yayınlandı. Büyükelçiler ise Türkiye’nin Avrupa Konseyi tarafınca yaptırıma uğrayabileceğini aktardı. Vakadan birkaç gün sonrasında izahat meydana getiren AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ise büyükelçilerin sınır dışı edilebileceğini ima etti.

AB’DEN YAPTIRIM MESAJI

Avrupa Donanması Dışişleri Bakanları, haftaiçinde Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi’nin talebiyle Maraş konusunu görüştü. Dış İlişkiler ve Emniyet Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Lüksemburg’da düzenlenen toplantıdan sonrasında basına açıklamalarda bulunmuş oldu. Borrell, “Türkiye’nin Maraş ile alakalı eylemlerine” tahsisat olarak “seçenekler belgesi” hazırlanacağını söylemiş oldu ve AB bir karar alacaksa bunun, seçeneklerin neler olabileceğini değerlendirmek için ilk adım bulunduğunu kaydetti.

F-35 İDDİASI YALANLANDI

Erdoğan Amerika’nin F-35’ler yerine F-16 uçakları önerdiğini iddia etmişti. Amerika Müdafaa Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Ned Price ise bu iddiayı yalan olduğunu beyan etti. Price, “Türk hükümeti ile konuşmanızı tavsiye ederim. Benim söyleyebileceğim, Amerika’nin Türkiye’ye F-16 talebiyle alakalı herhangi bir mali teklifte bulunmadığıdır” dedi.

FAİZ DÜŞTÜ, TL DİBİ GÖRDÜ

Merkez Bankası’nda geçen hafta yaşanmış olan değişimlerin arkasından beklenen Para Politikaları Kurulu toplantısında siyaset faizi 200 baz puan düşürüldü. Bunun etkisiyle TL dibi görürken dolar 9,66’yı, euro 11,24’ü, altın ise 556’ya kadar terfi etti.
Gri listeye alındı

En son Mali Fiil Vazife Gücü (FATF), kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede eksikleri olduğundan Türkiye’nin daha sıkı izlenmesini gerektiren gri listeye alındığını duyurdu.