İbrahim Kalın: Vaka sayıları artarsa yeniden kapanma ihtimali var

0
47
İbrahim Kalın

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Vaka sayıları ve can kayıpları artarsa yeniden kapanma ihtimali var” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Haber Global’de yayınlanan Candaş Tolga Işık’ın sunduğu Az Önce Konuştum programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kalın, koronavirüs tedbirlerine uyulması gerektiğini vurgulayarak “Kontrollü normalleşme dediğimiz süreç tedbirleri önemsememeye dönüşürse yeniden kapanmak zorunda kalırız. Biz bunu istemiyoruz. Bu ihtimal hep var” diye konuştu.

Kalın, şöyle devam etti:

“Bu kararı almak da çok kolay değildi. Biz farkındayız esnaf ve vatandaşlar daraldı. Tedbirlerimizi alıyoruz, aşı oluyoruz bir yandan da sosyal ve ekonomik hayat devam ediyor. Bu dengeyi korumak zorundayız. Bu dengeyi ihmal edersek vaka sayılar 40 binlere 50 binlere geldiğinde vatandaş bize gelecek ‘Aman kapatın, hasta olmak istemiyoruz’ diyecek. Devletin aldığı tedbirlere uyulursa anlamlı oluyor. Aşı işini en iyi götüren ülkelerden biriyiz. 10 milyondan fazla insanı aşıladık. Bu devam edecek. Ama bu sorunu çözmeye yetmiyor. 50 milyon insanı aşılamamız lazım en azından. Daha 5’te 1’ini yaptık. Tedbirleri elden bırakmamak lazım. Vaka sayısını artıracak birçok olay yaşayacağız. Bu nedenle tedbirleri elden bırakmayalım.”

S-400 GERİLİMİ

ABD ve Türkiye arasında devam eden S-400 gerilimine ilişkin de konuşan Kalın, şunları söyledi:

“Burada durup dururken Türkiye ben onu değil bunu almak istiyorum demedi. Burada bir ihtiyaç var onu almak istiyorum dedi. Biz Türkiye olarak S-400’lerden geri adım atmayız. Kararlılığımız devam ediyor. S-400’ler F-35’lere tehdit teşkil etmez. Bu tartışmaların teknik değil siyasi bir tartışma olduğunu görüyoruz. Türkiye olarak biz de diyoruz ki ‘Gelin siyasi olarak çözelim’. CAATSA yaptırımları anlamsız ve işlevsizdir. Bu tehdit dilleri bizi etkilemez.”

Kalın’ın açıklamalarında öne çıkanlar şöyle:

‘PUL SKANDALI DÜZELTİLMEZSE NETİCESİ SERT OLUR’

“Bu harita büyük bir hata ve Türkiye’ye yapılan saygısızlıktır. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Başkonsolosluğumuz hemen irtibata geçip bunu sorgulamıştı. “Resmi bir bağlayıcılığı yok” diye dönüş sağlandı. Hükümet bunu derhal düzeltmeli. Düzeltmediği takdirde neticesini en sert biçimde alır.

‘BIDEN NEDEN ERDOĞAN’I ARAMIYOR’

Biraz ağır olacak ama bu durum eski dönemlerin aşağılık komplekslerini çağrıştırıyor. Biz bunu bu kadar önemsemiyoruz.

‘AVRUPA İLE HİÇBİR ZAMAN KOPMAYACAĞIZ’

Avrupa ile hiçbir zaman kopmayacağız. Bu süreçte inişli çıkışlı dönemler oldu. Türkiye perspektifinde bir daralma yaşadı Avrupa. Washington’dan emir alan bir Avrupa var. Avrupa kendi coğrafyasını bırakıp oraya bakıp perspektif belirlemesi küresel açıdan olumsuz hale getiriyor.”