İBB Meclisi’nde zam tartışması: “AKP İSKİ’yi batırmanın gerisinde”

0
26
İBB Meclisi

İSKİ’nin enflasyon ve dolar kurundaki artış sebebiyle suyun metreküp fiyatını 4,81 TL’den 5,92 TL’ye yükseltme teklifi AKP tarafınca engellendi. İYİ Partili İbrahim Özkan, AKP’nin teklifi engellemesini, “Şayet zam yapılmazsa İSKİ 600 milyon TL zarar edecektir. İSKİ’ye, İstanbul halkına bu zulmü yapmayın” dedi. CHP’li Seyit Ali Aydoğmuş da AKP’nin siyasal nedenlerle İSKİ’yi batırma noktasına getirmek istediğini iddia etti.

İBB Meclisi İyi Parti Öbek Başkanvekili İbrahim Özkan, AKP grubunun İSKİ teklifine karşı çıkmasını eleştirerek özetle şunları söylemiş oldu:

“Siz senelerce İSKİ’yi İBB’yi fonlamak için kullandınız. Bakın sizin döneminizden kalma İSKİ’nin 4 milyar TL, İBB’den alacağı var. İşçinin maaşı iki kat artmış, elektrik tutarı iki kat artmış. Demir klorür artmış, bunların tamamı dövize endeksli. Motorin artmış, enflasyon artmış ve döviz fırlamış. Bir tek bu maliyetlerle İSKİ’yi yeniden İstanbul’a su veremez hale getirmenin yollarını siyaseten aramıştınız. Sonrasında kürsüye menfaat yönetemediler diye anlatırsınız. Şayet bu zam yapılmazsa İSKİ bu sene sonu itibariyle 600 milyon TL civarında bütçe açığı verecektir, kısaca zarar edecektir. Idame eden 1.1 milyar lira müteahhit alacakları var, geçindiren projeler var, ülkenin ekonomik durumu belliyken İSKİ’ye bu zulmü yapmayın. İstanbul halkına bu zulmü yapmayın.”

‘İSKİ’Yİ BATIRMA NOKTASINA GETİRMEK İSTİYORLAR’

AKP grubunun İSKİ’nin teklifine karış çıkmasını eleştiren CHP’li Meclis Üyesi Seyit Ali Aydoğmuş, “İSKİ’yi, yalnız siyasal nedenlerle, siyasal hırslarla batırma noktasına getirmek adalet ölçülerine sığmaz kanaatindeyiz” dedi.

Aydoğmuş sonrasında şunları söylemiş oldu:

“Bu işi inada bindirmeden Türkiye’nin güzide bir kurumu olan İSKİ’yi bu kadar sıkıntıya sokmadan, 600 milyon lira benzer biçimde bir zarar sokmadan, mümkünse İSKİ’nin bu fiyat ayarlaması talebini yine gözden geçirmeleri ve kasım ayına kadar olan kısaca 6 ay benzer biçimde bir sürenin uzatılmamasını icap ettiğini düşünüyorum”.

CHP’li Meclis Üyesi Ideal Sakalar da AKP’nin tavrını eleştirerek, bunun bir öç alma bulunduğunu savundu. 16 adet ileri biyolojik arıtma tesisi yapılacağını, yapılacak zammın faturalara en çok 10 TL olarak yansıyacağını belirten Sakalar, “Hepimiz en çok 10 lira ödeyerek Marmara’yı da kurtarabilir” diye konuştu.

TEKLİF REDDEDİLDİ

İBB Meclisi CHP Öbek Sözcüsü Tarık Balyalı ise AKP grubuna “Bizler bir şey istemiyoruz ki, enflasyon oranında verin diyoruz” benzer biçimde seslendi.

Balyalı özetle şunları söylemiş oldu:

“Talebimiz Haziran 2019 ile bugün arasındaki enflasyon farkı. İSKİ’ye lazım olan enflasyon oranında zammı vermiyorsunuz. Türkiye enflasyonun yıllarca değişmediği, döviz kurlarının yıllarca değişmediği, elektrik ve doğalgaz fiyatlarının yıllarca değişmediği bir ülke değil. Sabah dolar kaç paraydı şimdi kaç para? Her gün maliyetlerde ciddi artışlar oluyor. Bizim bu ay içerisinde talebimiz enflasyon oranının verilmesi, başka bir şey değil. Başka bir şey istemiyoruz.”

Meydana getirilen konuşmaların peşinden öneri İBB Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran AKP’lilerin oylarıyla, oy çokluğuyla reddedildi.