Hükümetin göç politikası çelişkili

0
26
Afgan mülteci

Amerika’nin Afgan mültecileri Türkiye’de bekletim politikasına Ankara’dan reaksiyon geldi. Göç sayısında artış yaşanabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Deniz Şenol Sert, “Hükümetin dengeli bir göç politikası yok” diyor.

Göç politikaları uzmanı Doç. Dr. Deniz Şenol Sert, Amerika’nin tutumunu SiyasiPortal’adeğerlendirdi. Amerika’nin açıklamasının sınırlardan Türkiye’ye giriş meydana getiren Afgan mültecilerden ziyade Afganistan’da sivil topluluk kurumlarında (STK) çalışan nispeten kalifiye insanları kapsayan bir antak kalma olduğuna dikkat çekti. Amerika’nin hem de kendi ülkelerine ulaşmadan önce göçmenlerin Türkiye benzer biçimde bir başka ülkeye gitmelerini ve sürecin buradan yönetilmesini istediğini vurgulayan Sert, göçmenlerin sonrasında yeniden seçilerek Amerika’ye kabul edilebilmesi benzer biçimde bir siyaset sergilediğini belirtiyor.

GÖÇTE ARTIŞ OLABİLİR

“Göç idaresinin internet sayfasında yine yerleştirme sayılarını incelediğimizde sayıların ne kadar düşük bulunduğunu görüyoruz. Ek olarak beklemeleri de oldukca uzun sürüyor” diyen Sert, laflarını şu şekilde sürdürüyor: “Cenevre Konvansiyonuna gore sığınmacı sayılacak bir insan Türkiye’de iltica başvurusu yaptıktan sonrasında, başvurusunun işlemem katılması ve neticelenmesi minimum bir yılı buluyor. Dolayısıyla Türkiye’ye bu durumda bir tek tek başına çalışmak için buraya gelen Afgan göçmenlerin haricinde oldukca daha değişik bir muhacir mülteci tipi hareket ediyor. Kalifiye muhacir grubunun Amerika’ye yerleştirilme vaadi ile gelmesinden bahsediyoruz. Bu durumda göç sayılarında artış olabilir. Sadece bu vaat gerçekleşecek mi yahut Türkiye’ye gelenlerin kaçı Amerika ye gidebilecek benzer biçimde birçok sual da oluşuyor. Türkiye tarafınca son meydana getirilen açıklamalarda tampon bölge olamayacağız söylemi yer alsa da uygulamada vaziyet bu şekilde görünmüyor.”
“Türkiye’nin göç politikasında dengeli bir vaziyet yok” diyen Sert laflarını şu şekilde tamamlıyor: “Hükümetin manevra alanını geniş tutacak her zaman gri alanlar yaratarak günü kurtarma amacı taşıyan güne kurtaracak, uzun vadeli planlar görmüyoruz. Gerçi hükümet halkoyu ile paylaşmasa da uzun vadeli stratejik planları ve dokümanları bulunduğunu iddia ediyor. Sadece uygulamaya baktığımızda hâlâ günü kurtarıyoruz.”

Ne olmuştu?

Amerika Dışişleri’nin ayrıntılarını açıklamış olduğu planda, Amerika’ye yerleşmek isteyen Afganların ülkelerinden kendi olanaklarıyla çıkarak üçüncü bir ülkeye gitmeleri gerekeceği belirtilmişti. Buna gore, Afgan göçmenlerin Amerika’ye müracaat periyodunun tamamlanması için bu üçüncü ülkelerde 12 ila 14 ay beklemeleri gerekeceği kaydedildi. Gazetecilere brifing veren üst seviye bir Amerika Dışişleri yetkilisi, Pakistan’ın Afganistan sınırının aleni kalmasının mühim bulunduğunu, birtakım kişilerin de İran üstünden Türkiye’ye yolculuk edebileceğini söylemişti.

***

Ayrımcı tatbik komisyonda

CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın mültecilere yönelik su ve katı atık ücretlerinde 10 kata kadar zam yapma önergesi mecliste oylamaya sunuldu. Toplantıya katılmayan 2 CHP’li üye haricinde 13 evet oyu çıkarken, 4 İYİ Partili meclis üyesi de yardımcı verdi. AKP ve MHP’in ret oyu verdiği önerge kabul edilerek plan ve bütçe komisyonuna gönderildi. Komisyon incelemesinden sonrasında zam teklifinin mecliste yeniden tartışılıp oylanacak.

Sığınmacılar ile alakalı fikrinin değişmediğini dile getiren Özcan, “Geldikleri benzer biçimde gidecekler” diyerek, “Arzu temennilerde bugün hiç kimseye laf vermiyorum” benzer biçimde konuştu. Özcan kendisine reaksiyon yayınlayan AKP sıralarına kürsünün altından çıkardığı çayları fırlatarak, “Sakin olun, Alın size çay. İçin sakinleşin” dedi.