HÜDA PAR’dan ittifak mesajı

0
15
Zekeriya Yapıcıoğlu

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, 2023 seçimlerinde ilkelerine müsait bir ittifakta yer alabileceklerini bildirdi.

Hükümetin ziraat politikalarında attığı birtakım adımların yerinde bulunduğunu söyleyen Yapıcıoğlu, alım kuvvetiyle alakalı yapılması ihtiyaç duyulan emekler bulunduğunu söylemiş oldu.

Bursa’da esnaf ve iş adamlarıyla da görüştüğünü aktaran Yapıcıoğlu, sıkıntıları dinlediğini ve çözülmesi için gayret göstereceklerini dile getirdi.

Bir gazetecinin, seçim barajı ve ittifak mevzusundaki sorusunu yanıtlayan Yapıcıoğlu, seçim barajının sıfıra indirilmesi talebinde bulunmuş oldu.

SEÇİM BARAJI ELEŞTİRİSİ

Mevcut sistemin siyasal partileri ittifaka zorladığı görüşünü korumak için çaba sarfeden Yapıcıoğlu, şu şekilde konuştu:

“Hiç bir partinin ‘Ben ittifaksız da iktidar olabilirim’ diyemeyeceğini görmek olası. Bu yetmezmiş şeklinde bir de seçim barajı var. Seçim barajı da baraja takılma ihtimali olan partileri, ‘Siz ya Parlamento’da temsil edilmeyeceksiniz veya bir ittifakın içerisinde kendinize bir yer bulmalısınız’ diye dayatıyor partilere. Bu dayatmalar doğru bir şey değil ama sistem bu olduğu müddetçe partilerin birbirleriyle ittifak yapmaları en kuvvetli olasılık. 2018 seçimlerinde herhangi bir ittifakta yer almadık. Kendi logomuzla, kendi adaylarımızla müstakil olarak seçimlere katıldık, baraj dolayısıyla Meclis’te temsil edilemedik. 2023 seçimlerinde herhangi bir ittifakta yer alır mıyız? İlkesel olarak şayet bizim ilkelerimize müsait bir ittifak olursa yer alabiliriz fakat bu, seçim barajının haksız olduğu, adaletsiz olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Bizim şimdiden herhangi bir ittifaka angaje olma durumumuz yok.”

Basın toplantısında, partinin il idare heyeti üyeleri ve ilçe temsilcileri hazır bulunmuş oldu.