Hong Konglu aktivist, ABD Konsolosluk yetkilisiyle görüştü: Washington’a bile gittim, bunda ne var?

0
71

Hong Kong’da 2014 yılında Batı yanlısı ‘Şemsiye hareketi’ eylemleri sonucunda kurulan ve Hong Kong’un ‘bağımsızlığını’ savunan ‘Demosisto’ isimli yapının Genel Sekreteri Joshua Wong’un, ABD Başkonsolosluğu siyasi şefi Julie Eadeh ile toplantı yaptığı ortaya çıktı. 

Hong Kong’da son dönem gerçekleşen ve eylemlere de önderlik eden isimlerden olan Wong ise, Eadeh ile bir araya gelmesini savundu. 

Wong, “Birkaç defa Washington’a bile gittim, bir ABD görevlisiyle görüşmemde ne var?” ifadelerini kullandı. 

Wong ayrıca, konsolosluk yetkilisiyle yaptığı görüşmede ABD Kongresi tarafından ‘Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Hareketi’ aktarılan fonla ilgili olduğunu söyledi.

ABD yanlısı aktivist aynı zamanda, Eadeh’le ‘Hong Kong polisinin ABD’den ekipman almasının yasaklanması üzerine’ de görüştüklerini bildirdi. 

Öte yandan, Çin Devlet Konseyi’nin Hong Kong ve Makao işlerinden sorumlu direktörü Zhang Şiaoming, olaylarla ilgili yaptığı açıklamada eylemlerle ilgili olarak ‘açık bir renkli devrim karakterine sahip’ ifadelerini kullandı. 

​Bu açıklama aynı zamanda, Çin yönetiminin üst düzeyden yaptığı ilk ‘renkli devrim’ tanımlaması oldu. 

Hong Kong’da ‘suçluların iadesi yasası’ üzerine başlayan eylemler, söz konusu tasarının dondurulmasına rağmen devam ediyor. 

Polisle şiddetli çatışmalar yaşayan eylemcilerin kullandığı ABD destekçisi dövizler ve eylemlerde yer alan İngiliz ve ABD bayrakları dikkat çekiyor.


 • Hong Kong – eylemler

  ©
  AFP 2019 / Vincent Yu

 • Hong Kong – protestolar

  ©
  AFP 2019 / Philip Fong

 • Hong Kong – protestolar

  ©
  AFP 2019 / Vivek Prakash
1 / 3
Hong Kong – eylemler