Hong Kong’da İngiltere yanlısı protestolar yasaklandı

0
28
İngiltere yanlısı

Polis, 1997 yılı devir teslimi münasebetiyle İngiltere yanlısı mitinglerin yapıldığı Victoria Park’ı kapatarak, insanları kapalı alana girmeleri yahut o bölgede kalmaları halinde yargılanabilecekleri hikayesinde uyaran flamalar astı.

Hong Kong Baş Sekreteri John Lee, Pekin tarafınca mitingleri bastırmak için çıkarılan milli emniyet yasasını savunarak, istikrarı sağlamak suretiyle önümüzdeki yıl bu yasanın daha çok kullanılacağını söylemiş oldu.

John Lee, milli emniyet yasasının insan haklarına hürmet gösterilmesini koşul koştuğunu ve insanların basın ve toplanma özgürlüğünden yararlanmalarına izin verdiğini beyan etti.

Bölgede milli emniyet yasası kapsamında büyük ölçekli gösteriler yasaklanırken, birçok aktivist ve gazeteci tutuklandı yahut Hong Kong’u terk etmek mecburiyetinde bırakıldı.

Hong Kong Milli Emniyet yasası

Çin’in en üst seviye yasama organı Milli Halk Kongresi (UHK) Sürekli Komitesinde 30 Haziran 2020’de oy birliğiyle biri olan yasa, Çin hükümetinin onayı hemen sonra Hong Kong yöresel hükümetinin resmi gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Devleti yıkmaya girişim, vatana ihanet ve milli güvenliği tehlikeye atan eylemleri yasaklayan yasa, içinde ne olduğu itibarıyla aslolan olarak Haziran 2019’da suçluların Çin’e iadesini öngören yasa tasarısına karşı başlatılan ve sene sonuna kadar kitlesel eylemlere sürdürülen Batı yanlısı protesto hareketini hedef alıyordu.