Hollanda’da Amsterdam Belediyesi, ülkenin köle ticaretindeki görevi nedeniyle özür diledi

0
34
Hollanda

Amsterdam Oosterpark‘taki Hollanda Milli Kölelik Zamanı Anıtı önünde meydana getirilen törene katılan Amsterdam Belediyesi Başkanı Femke Halsema, konuşmasında Hollanda’nın kolonyal tarih ile yüzleşmesi açısından bugünün mühim bigün bulunduğunu dile getirdi.

​Hollanda’da hükümeti kurmakla görevlendirilen geçici hükümetin İçişleri Bakanı Kajsa Ollongren de törende bir konferans yapmış oldu.

‘Hükümet için misal teşkil edecektir’

Amsterdam Belediyesinin almış olduğu özür kararının mimarı olarak yayınlanan DENK Partisi Amsterdam Belediye Meclisi Üyesi Eduard Mangal, sürecin 1.5 sene sürdüğünü belirtti.

Özür mesajının zamanı bir adım bulunduğunu belirten Mangal, “Bu adım öteki devlet kurumları ve hükümet için de bir misal teşkil edecektir” dedi.

DENK Partisi’nin Amsterdam Belediye Meclisi’ndeki bir öteki üyesi Numan Yılmaz, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada “Hollanda hükümeti kölelik tarihiyle yüzleşmek istemiyor” ifadelerini kullandı.

‘Hükümet özür dilemekten kaçınıyor’

Hollanda’nın bugünkü huzur düzeyine ulaşmasında kölelik sisteminin rolüne değinen Yılmaz, “Hükümet, kölelik zamanındaki sorumlulukları nedeniyle tazminatla karşılaşmamak için özür dilemekten kaçınıyor” dedi.

Hollanda’da geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, geçen yılki törenlerde, toplumda oldukça fazla kutuplaşmaya yol açacağı sebebi öne sürülerek ülkesinin kölelik zamanı için özür dilemeyeceğini açıklamıştı.

Hollanda hükümeti, kölelik geçmişi için özür ve tazminat yerine, 2023’ü köle ticaretini anma yılı duyuru etmeyi düşündüğünü açıklamıştı.