Hizbullah lideri Nasrallah: Lübnan’da yaşanmış olan krizlerin gerisinde Amerika var

0
28
Nasrallah

Hizbullah tarafınca düzenlenen Milli Basın Buluşması‘na video konuşma kanalıyla katılan Nasrallah, ülkede yaşanmış olan krizler, Amerika’nin politikaları, hükümetin kurulması ve Beyrut Limanı’nda gerçekleştirilen patlamayla alakalı yürütülen tahkikat ile alakalı konuştu.

Ülkede bürokrasi, yolsuzluk, idare, hükümet ve tekelleşme krizi olduğuna atıfta bulunan ve insanların benzin almak için sıvıyakıt istasyonları önünde kuyruklar oluşturduğuna dikkati çeken Nasrallah, “Bütün bunların peşinde fazlaca daha büyük bir sebep var. O da Amerika ve onun ablukaya alan, cezalandıran ve dünyadan gelecek her türlü desteğe mani olan politikalarıdır” dedi.

Nasrallah, Amerika’nin Lübnan’ın yurt dışındaki bankalarda bulunan paralarını almasına, yabancı ülkelerden gelecek kredi yahut mevduat türü yardımlarına ve Lübnan’ın doğudaki dostlarından yardım istemesine mani bulunduğunu öne sürdü.

‘Amerika, Çin ve Rusya’nın yatırımlarına mani oluyor’

Çin ve Rusya’nın Lübnan’da hiç bir tahsisat beklemeden yatırım meydana getirmeye hazır bulunduğunu kaydeden Nasrallah, Amerika’nin buna mani bulunduğunu dile getirdi.

Nasrallah, “Lübnan lirasının kıymet kaybetmesinin, yaşadığınız kriz ve sıkıntıların, açlık, yaşam pahalılığı ve iş imkanlarının yok edilmesinin baş ortağının Amerika ve Lübnan’daki Amerika Büyükelçiliği bulunduğunu bilin” ifadelerini kullandı.

Aylardır kurulamayan hükümete ait de konuşan Nasrallah, hükümeti kurmakla görevlendirilen Saad el-Hariri’nin yurt dışından döndüğünü ve ilerleyen günlerin sürecin gidişatının netleşmesinde belirleyici olacağını belirtti.

Beyrut Limanı’nda geçen sene gerçekleştirilen patlamayla alakalı yürütülen soruşturmada davalıların isimlerinin basına sızdırılması mevzusuna da değinen Nasrallah, bu olayın siyaseten kullanımına karşı olduklarını beyan etti.

Nasrallah, patlamanın üstünden hemen hemen bir sene geçtiğini sadece adaletin hala uzakta ve gerçeklerin de hala gizli saklı bulunduğunu laflarına ekledi.