Heyetler arası görüşmelerin ikinci turu tamamlandı: Dışişleri Bakanlığı’ndan Mısır açıklaması

0
29
Dışişleri Bakanlığı

Türkiye-Mısır istişarelerinin, ikinci turunun Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ve Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hamdi Sanad Loza başkanlığındaki heyetler içinde Ankara’da düzenlendi. Görüşmeye ilişik Dışişleri Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamada “Taraflar, ele alınan mevzularda ilerleme sağlanmasına ve ilişkilerin normalleştirilmesini teminen ilave adımlar atılmasına ilişik arzularını teyit etmiş, istişarelerin sürdürülmesinde mutabık kalmışlardır” denildi.

Bakanlıktan meydana getirilen yazılı açıklamada, Türkiye-Mısır istişarelerinin ikinci turunun, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ve Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hamdi Loza başkanlığındaki heyetler içinde 7-8 Eylül’de Ankara’da düzenlenmiş olduğu açıklandı.

Görüşmelerde, ikili konuların yanı sıra Libya, Suriye, Irak, Filistin ve Şark Akdeniz’deki gelişmeler dahil birtakım yöresel konuların da ele alındığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Taraflar, ele alınan mevzularda ilerleme sağlanmasına ve ilişkilerin normalleştirilmesini teminen ilave adımlar atılmasına ilişik arzularını teyit etmiş, istişarelerin sürdürülmesinde mutabık kalmışlardır.”

İLK TUR İSTİŞARELER KAHİRE’DE YAPILMIŞTI

Türkiye ve Mısır heyetlerinin iki gün devam eden ve 6 Mayıs’ta Kahire’de tamamlanan istikşafi kalifiye görüşmelerin samimi havada ve kapsamlı içerikte yapıldığı ve iki ülkenin, istişarelerin bu turunun neticelerini değerlendirip müteakip adımları kararlaştıracağı bildirilmişti.

Dışişleri Bakanlığından görüşmenin arkasından meydana getirilen açıklamada, “Görüşmeler samimi havada ve kapsamlı içerikte gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde ikili konuların yanı sıra Libya, Suriye ve Irak’taki konum başta olmak suretiyle yöresel mevzular ele alınmış, Şark Akdeniz’de sulh ve güvenliğin sağlanması ihtiyacı üstünde durulmuştur. Taraflar istişarelerin bu turunun neticelerini değerlendirecek ve müteakip adımları kararlaştıracaktır” ifadelerine yer verilmişti.