Hedefleri belediye gelirleri

0
35
Ekrem İmamoğlu

Belediyelerin elindeki yardım toplama yetkisini iptal eden Erdoğan’a tepkiler sürüyor. CHP’li Torun, “Felaketlerden fırsat devşiriyorlar” derken İYİ Partili Paçacı, “Daha ilkin AKP’nin toplamış olduğu paraların akıbeti belgisiz” diye konuştu.

Önceki gün Resmi Gazete’de piyasaya çıkan kararla IBAN paylaşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, belediyelerin yardım toplamalarını da engelledi. Yardım toplamada AFAD’ı tek yetkili kurum haline getiren Erdoğan’a karşıcılık partileri reaksiyon gösterdi.

Erdoğan’ın son kararını SiyasiPortal’a değerlendiren İyi Parti Siyasal İşler Başkanı Mustafa Cihan Paçacı, “Daha evvelinde toplanan paraların akıbeti bile belli değilken tek yardımın iktidarın kanallarına yapılması, doğru değildir” dedi. Türkiye’nin idare krizi ile yüz yüze bulunduğunu söyleyen Paçacı, “Türkiye yönetilemiyor. En mühim meselemiz budur. Bu tür kararlar, yönetilemeyen bir ülkenin en belirgin göstergelerinden birisidir. Bir yandan uzaya çıkmaktan bahsediyorlar, öteki yandan IBAN yöntemiyle vatandaştan para topluyorlar, belediyeleri engelliyorlar. Bu çelişki bile iktidarın içerisinde bulunmuş olduğu durumu ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Yardım toplanacaksa bunda yöresel yönetimlerin yetkili olması icap ettiğini söyleyen İyi Partili Paçacı, şu şekilde konuştu: “Yardım yapılır mı? Normal olarak yapılır. Bunu geçmişte THK yapardı, Kızılay yapardı sadece daha sonraki yıllarda birtakım hususi dernek ve vakıflar işin içerisine girdi ve bir dizi yanlışlıklar ortaya çıktı. İktidarın daha ilkin yardım ismi altında almış olduğu paraların akıbeti hemen hemen bilinmeyen. Dolayısıyla yardımların tek bir kuruma bağlanması ve o müessese eliyle dağıtılacak olması, bir halde iktidar kontrolünü gösteriyor. Daha ilkin bu kanalda meydana getirilen yardımların yerine ulaşmaması, yeni yardımlar hikayesinde da sual işaretleri doğuruyor. Yapılması ihtiyaç duyulan şey, yöresel yönetimlere bu imkanın tanınması ve yeniden amme ile ilişkili olan denetlenebilir kuruluşların bu tür yardımlara aracılık etmesidir. Tek bir kuruma bağlanması, öteki kurumların denetlenemediği imajını doğurur ki bu da yanlıştır. İktidarın yardım toplamada bile bürokrasi yaptığının en net örneği ile karşı karşıyayız. Bugün Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri Ulus İttifakı’nın değil kendilerinin yönetiminde olsaydı bu şekilde bir karar alamazlardı.”

SİYASİ HIRSLARI GÖZLERİNİ KÖR ETTİ

CHP Yöresel Yönetimlerden Görevli Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da Saray’ın sonucuna reaksiyon gösterdi. Erdoğan’ın felaketlerden bile fırsatçılık çıkardığını dile getiren Torun, şunları söylemiş oldu:

“Resmi Gazete’deki kararla, Erdoğan bir tek halka IBAN vermekle kalmadı. Erdoğan’ın aslolan niyetini ve yıkım anında bile iyi mi fırsatçılık yaptığını açıklamak istiyorum. 3 Şubat’ta yeniden Resmi Gazete’de piyasaya çıkan kararla, depremler ondan sonra yardım kampanyası başlatma yetkisi AFAD’a verilmişti. Erdoğan şimdi, yangın ve sellerden sonrasında insani yardım kampanyalarını koordine etme yetkisini de AFAD’a, kısaca kendisine aktardı. Belediyelerin yardım hesabı açması engellendi, yardımların da AFAD’a aktarılması istendi.

Bunun anlamı şudur; Belediyelerin nakdi yardım toplama ve dağıtma yetkisi elinden alınmıştır. Doğrusu Erdoğan, afet yerinde bile partizanlık yapmanın derdine düşmüştür. Şundan dolayı iktidarın siyasal hırsı, artık gözünü de kör etmiştir. Erdoğan’a sesleniyorum: Feriştahınız da gelse, belediyelerimizin yardımlarına mani olamadınız, olamayacaksınız. Bu bir vesayetçi anlayıştır ve bizler bu vesayetçi anlayışa hiç papuç bırakmayacağız. Pandemi sürecinde bu milletin 15 milyon liralık bağışına el koyma acizliğini gösterdiniz. Bundan sonrasında da ne yapmış olursanız yapın, hangi engeli çıkarırsanız çıkarın, bir bir aşacağız. Yurttaşlarımız müsterih olsun. Bizim belediyelerimizin yeri sizin yanınızdır.”