Hedef aldıkça kan akıyor

0
41
HDP İzmir

İktidarın HDP’yi hedef gösterme politikası tekrar kanla sonuçlandı. Partinin İzmir il binasını basan silahlı saldırgan parti üyesi Deniz Poyraz adlı kadınıkatletti. Saldırgan ifadesinde “Başkaları olsaydı onlara da ateş ederdim” dedi. HDP Eş Genel Başkanı Sancar, binada ortalama 40 benlik toplantının son anda ertelendiğini ifade etti. Saldırıya ülkenin dört bir yanından reaksiyon yağarken demokratik kitle örgütleri, “Omuz omuza direneceğiz” vurgusu yapmış oldu.

Kitle desteği eridikçe hücum ikliminden beslenen Saray ittifakının HDP başta olmak suretiyle muhalefeti hedef gösterme politikaları kanla sonuçlanıyor. Partinin İzmir’in Konak ilçesinde bulunan il binasına düzenlenen silahlı saldırıda, 38 yaşındaki Deniz Poyraz adlı bayan öldürüldü. Üç el ateş açan ve partinin camlarını kıran saldırgan, binayı yakmaya çalıştı. Gözaltına alınan 27 yaşındaki Özsevi Gencer adlı saldırganın toplumsal medya hesabından ‘intikam’ mesajları verdiği, Suriye’de bulunmuş olduğu ve atış talimi meydana getirdiği anlara ilişik fotoğraflar paylaşmış olduğu ortaya çıktı. Gözaltına alınan saldırgan “Kimse ile bir bağlantım yok. PKK’dan nefret ettiğim için binaya girdim, rastgele ateş ettim” dedi. Savcılıktaki ifadesinde ise “Başka kişiler olsaydı onlara da ateş edecektim” ifadelerini kullandı. Deniz Poyraz’ın, partide çay servisi icra eden anası Fehime Poyraz rahatsızlandığı için bir günlüğüne onun yerine işe geldiği açıklandı.

Valilik, saldırganın ‘eski bir sıhhat mensubu bulunduğunu’ duyurdu. HDP’den meydana getirilen açıklamada ise “İzmir’de Deniz Poyraz yoldaşımız İzmir İl Binamızı 24 saat gözetleyen polislerin nezarette katledildi. Dün Sincan’da görülen Kobane Kumpas davasında meydana getirilen provokasyon provası kararı bugün bu saldırının gerçekleştirilmesinin amacı ve mesajı bellidir” denildi. HDP, olayın azmettiricilerinin iktidar ve İçişleri Bakanlığı bulunduğunu söylemiş oldu. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise “Bugün parti binamızda 40 bireyin katılacağı bir toplantı vardı. Son anda iptal oldu. Katilin amacı cinayet yapmaktı. Saldırının aslolan hedefinin HDP olmadığını her insanın daha aleni görmesi ve dile getirmesi gerekiyor. Yapılmak istenen bellidir; bir kaos planı, bir iç çatışma hesabı devreye sokulmuştur. Bizler bunun farkındayız” diye konuştu.

DAHA NE KADAR GENÇ ÖLECEK?

Parti binası önüne gelen Deniz Poyraz’ın anası Fehime Poyraz acısını, “Kızımı görmemi engelliyorlar. Ne hakkınız vardı çocuğumu öldürdünüz, daha ne kadar genç ölecek? Kimse beni susturmasın. Deniz Gezmiş’in adını Deniz’e koymuştum. Deniz bir gitti bin adet gelecek” laflarıyla paylaştı. HDP İzmir Mebus Murat Çepni ise SiyasiPortal’ayaptığı açıklamada, “Saldırgan il binamızın içerisine girdiğinde bir tek çalışan arkadaşımız vardı. Onu rehin alıp binanın içerisinden sokağa ateş açtı ve binamızı ateşe verdi. Rehin alınan arkadaşımız katledildi. Polis devamlı partinin karşı kaldırımında duruyordu, orada bir çadırı vardı. Buna karşın bu hücum gerçekleşti” diye konuştu. HDP MYK Üyesi Mahfuz Güleryüz de “Bizi her gün hedef gösterdiler. Bizler gelecekler ve bizi katledecekler diye her yerde anlattık. Bugün gelen fert toplu bir katliama gelmişti. Tesadüfen içeride yalnızca bir adet bayan arkadaşımız oradaydı ve onu katletti” açıklamasını yapmış oldu.

KAN SİYASETİNDEN NEMALANIYORLAR

Olayın peşinden HDP binalarının önüne gelen yüzlerce vatandaş saldırıya nalet okurken İzmir ve İstanbul başta olmak suretiyle ülkenin dört bir yanında protesto gösterileri düzenlendi. İstanbul’daki demokratik kitle örgütleri Bölme Şişhane’de bir araya geldi. “Deniz Poyraz ölümsüzdür faşizme karşı omuz omuza, katiller halka hesap verecek” çarpıcı sözleri atan kitle saldırıyı protesto etti. Öbek adına meydana getirilen açıklamayı HDP İstanbul İl Örgütü Başkanı Elif Bulut okudu. “Öfkeliyiz, üzgünüz fakat öfkemiz üstünlüğümüzden fazla” diyen Bulutşunları kaydetti: “Deniz arkadaşımız 88 kadının isimlerinin asılı olduğu bir binada katledildi. Bu ülkenin siyasetinde kan döktürmek istiyorlar” ifadeleri yer aldı. Açıklamanın peşinden kesime yönelik polis müdahalesinde gözaltılar yaşandı. İzmir’de HDP binasına gelen yüzlerce vatandaş dayanışma mesajı verdi. “Bizim önümüzde diz çökeceksiniz diyenlere karşı hiç boyun eğmedik” diyen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın yanı sıra fazlaca sayıda demokratik kitle örgütü de saldırıya reaksiyon gösterdi. Diyarbakır, Van, Urfa, Adana benzer biçimde pek fazlaca şehir merkezinde de saldırıyı kınayan eylemler düzenlendi.

***

Israrla bir arada hayatı savunacağız

Sendikalar, meslek odaları, siyasal partiler ve demokratik kitle örgütleri de iktidarın sorumluluğuna işaret ederek saldırıya reaksiyon gösterdi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Donanması Idare Kurulu Başkanı Güvenilir Koramaz: HDP İzmir il binasını hedef alan silahlı saldırıyı kınıyor, saldırıda yaşamını kaybeden Deniz Poyraz’ın yakınlarına ve bütün HDP camiasına başsağlığı dileriz. Bu hücum, bir tek HDP il binasını ve HDP örgütlülüğünü değil, bu ülkede demokrasiden, barıştan, kardeşlikten yana bütün camia kesimlerini hedef almaktadır.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Dilek Çerkezoğlu: Kışkırtıcı, ayrıştırıcı siyasetle iktidarı koruma yolu Türkiye’yi karanlığa sürüklemeye devam ediyor. İzmir HDP binasını hedef alan ve Deniz Poyraz’ın öldürülmesiyle sonuçlanan hücum, demokrasiyi ve geleceğimizi hedef almaktadır. Saldırıyı lanetliyor, başsağlığı dileriz.

Amme Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu: İzmir’de HDP il binasına yönelik bu sabah gerçekleşen saldırıyı, bu saldırıya zemin hazırlayan söylem ve politikalar kınıyor, saldırıda hayatını yitiren Deniz Poyraz’ın ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti: HDP’nin İzmir İl Merkezine meydana getirilen ve bir bireyin ölmesiyle sonuçlanan saldırının demokratik, parlamenter sisteme yönelik bir gaye taşımış olduğu açıktır. Türkiye’de yaratılan pis bürokrasi ortamında sertliği teşvik edenler, minimum sertlik uygulayanlar kadar sorumludurlar.

SOL PARTİ: HDP İzmir il binasına meydana getirilen saldırıyı kınıyoruz. Bu hücum HDP’yi hedef yayınlayan, nefret ve düşmanlık dilinin bir sonucudur. Bir arada hayatı tahrip eden etnik ayrıştırmaya, baskı ve saldırılara karşı kardeşlik için omuz omuza.

SOL Parti MYK Üyesi Deniz Demirdöğen ise “Bu cinayet karşısında yurdun birçok noktasından sesleniyoruz: Emekten yana olanlar, barıştan yana olanlar, kardeşlikten yana olanlar bir arada. Bütün saldırılara karşın omuz omuza boğuşmaya devam edeceğiz” açıklaması yapmış oldu.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu: HDP İzmir il binasına meydana getirilen saldırıyı lanetliyorum. Yaşamını kaybeden Deniz Poyraz’a Tanrı’tan rahmet, ailesine başsağlığı temenni ediyorum. Bu senaryoyu daha ilkin yaşadık, bu defa halkımız yutmaz. Uyarıyorum, kimse bu provokasyonlardan medet ummasın! Bakalım bu vakalar ileride hangi videonun mevzusu olacak.

Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz: Tetikçinin kim olduğu için öte nereden güç almış olduğu ve hangi siyasi iklime sırtını dayadığı sorgulanmalıdır. Öyleki ki aylardır HDP iktidar blokunun hedefinde bulunuyor. Hükümet sözcüleri her ağızlarını açtıklarında HDP’nin kapatılması için direktif üstüne direktif yağdırıyor.”

Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttük: HDP’ye meydana getirilen bu hücum kabul edilemez. Sorumlular bir an ilkin hesap vermelidir. Saldırılara karşı HDP’nin yanındayız. Geçmiş olsun.

Türkiye Komünist Partisi: Saldırıdan AKP temsilcileri ve İçişleri Bakanlığı mesuldür. Dayanışma içerisinde olacağız.
Türkiye İşçi Partisi (TİP): İktidarın pis eylemlerine ve gözdağına teslim olmayacağız.

Saldırıyı ek olarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra DEVA Partisi ve Gelecek Partisi temsilcileri de kınadığını duyurdu.

***

Erdoğan, Akşener için ‘bunlar iyi günleriniz’ demişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin öbek toplantısında Rize’de provokasyona uğrayan İYİ Parti lideri Meral Akşener’ için “Gelin kadın beni Netanyahu’nun yanına koyuyor, onun peşinden memleketim Rize’ye gidiyor. Gelin kadına oldukça güzel bir ders veriliyor. Yakarış et fazlaca ileriye gitmiyorlar, bunlar iyi günleriniz” ifadelerini kullandı. Partisinin meclis grubunda konuşan MHP Lideri Devlet Bahçeli ise TİP Mebus Ahmet Şık’ın dokunulmazlığının kaldırılması icap ettiğini söylerken “Bu devlet katil olsaydı, bulunmuş olduğu yer TBMM değil mezarlık olurdu” ifadelerini kullandı. Öte taraftan aralarında Gelecek Partili Selçuk Özdağ, Gazeteci Levent Gültekin, Mebus Sulh Atay benzer biçimde pek fazlaca isim de hedef gösterildikten sonrasında saldırıya uğradı. Ek olarak Erdoğan-Bahçeli ikilisinin muhalefete yönelik sertlik çağrısı ve tehditleri peşinden birçok kesim, 7 Haziran-1 Kasım içinde yaşanmış olan şiddete dikkati çekmişti. Erdoğan, 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nin kendileri için başarısız geçmesi halinde “B ve C planlarını devreye sokacağını” duyurmuştu. Mayıs 2015’te HDP’nin Adana ve Mersin binalarına yönelik bombalı saldırılarla başlamış olan sertlik dalgası, 1 Kasım 2015’teki erken seçimlere kadar aralıksız sürmüştü.

***

Deniz Poyraz İzmir’de daha ilkin de saldırıya uğramış

17 Ekim 2008 tarihinde Deniz Poyraz’ın sadece olduğu bir sırada aynı mahallede oturan bir öbek ülkücü tarafınca evi basılmıştı. DİHA’ya yaşadıklarını özetleyen Poyraz, yaşanmış olan durumdan hükümetin görevli bulunduğunu belirterek, “Kalabalık bir öbek çocuk- bayan, sövgü ve hakaretler ederek, evin içerisine kadar girdiler. ‘Kirli Kürtler, hepiniz PKK’lisiniz. Sizi bu mahallede barındırtmayız diyerek ayaklarımdan tutup beni balkondan atmak istediler” demişti.

***

Hakkaniyet Bakanı’nda bilindik izahat: Aydınlatacağız

Saldırıya iktidar kanadından ilk reaksiyon AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’dan geldi. Toplumsal medya hesabından izahat icra eden Dağ, “Türkiye’nin refah ve güvenliğini bozmaya yönelik her türlü hücum ve girişimin karşısında olduk, olmaya devam edeceğiz” dedi. Hakkaniyet Bakanı Abdulhamit Gül ise “İzmir’de HDP il binasına meydana getirilen saldırıyı ve cinayeti lanetliyorum. Vaka bütün yönleriyle aydınlatılacaktır” diye izahat yapmış oldu. Mevzuyla alakalı paylaşım icra eden kabahat örgütü lideri Sedat Peker de saldırıya ilişik paylaşımında eski bakanlardan Mehmet Ağar’ı işaret ederek, “İzmir HDP il başkanlığına meydana getirilen provokasyon amaçlı saldırının fazlaca daha büyüklerini ne yazık ki önümüzdeki zamanlarda yaşayacağız” ifadelerini kullandı.