HDP’li Erol Katırcıoğlu: Erdoğan adım atarsa doğal ki AKP ile uzlaşırız

0
76
Erol Katırcıoğlu

Çözüm sürecine dair açıklamalarda bulunan HDP İstanbul Mebus Erol Katırcıoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan çözüm periyodu için adım atsa HDP yeniden AKP ile uzlaşır mı?” sorusuna, “Doğal ki” diyerek tahsisat verdi.

FETÖ’ye yakınlığıyla malum Kronos Haber isminde sitenin sorularını yanıtlayan Katırcıoğlu, NATO Zirvesi’ndeki toplantıda Amerika Başkanı Joe Biden’ın Erdoğan’a “Demokrasiye yönelik adımlar atarsanız size yardımcı veririz” söylediğine dair duyumlar aldıklarını söylemiş oldu.

“Şayet demokrasi yönünde adımlar atmak olası olabilirse, ki ben Erdoğan’ın yapabileceğini düşünüyorum” diyen Katırcıoğlu, “Fakat bu işbirliği içerisinde bunun pek olası olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Katırcıoğlu, Deniz Poyraz’ın ölümüne sebep olan İzmir’deki HDP saldırısının AKP’ye, “Sakın demokratik bir yola doğru evrilme, burada dur” mesajı verdiğini savundu. Katırcıoğlu HDP’ye de “Ayağınızı muadil alın” mesajı verildiğini söylemiş oldu.

Sohbet içinde “Hakkaniyet ve Kalkınma Partisi’ni bir itiraz hareketi olarak kısaca ceberut bir devlet yapısına karşı bir itiraz hareketi olarak desteklemiş insanlardan biriyim” diyen Katırcıoğlu, çözüm periyodu hakkındaki ise, “Tekrar bir çözüm masasına oturulur mu sorusu oldukça ortadadır. Keşke olsa diyeceğim bir şey. Benim gönlümden geçer” diye konuştu.

“ ‘Gönlümden geçer’ dediğiniz için yeniden sormak istiyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yönde adım atsa HDP yeniden AKP ile uzlaşır mı?” sorusuna cevap veren Katırcıoğlu, “Doğal ki” dedi, “Çözüm hikayesinde bir adım atmayı düşünürse doğal ki konuşuruz” ifadelerini kullandı.

HDP İÇİNDEN TEPKİ

Katırcıoğlu’nun Twitter’da kendi hesabından paylaşmış olduğu röportajdaki açıklamalarına HDP içinden birtakım tepkiler geldi.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Twitter hesabından, “Faşizmle uzlaşma olmaz, nokta. Gerisi lafügüzafdır…” dedi.

HDP’nin Onursal Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü de mevzuya değinerek şunları yazdı:

“HDP genel siyaseti ve stratejik çizgisi Kurultay tarafınca, dönemsel siyasetleri Parti Meclisince kararlaştırılıyor. Taktik adımları, Merkez Yürütme Kurulu ve Eş Genel Başkan yardımcılarınca icra ediliyor; partinin toplam genel siyaseti Eş Genel Başkanlarca temsil ediliyor.

Tartıştığınız mevzuda, 4. Olağan Kurultay (2020) sonucu şöyledir:

AKP-MHP iktidarından kurtulmaksızın, içerde ve dışarıda barışçıl politikalara dönüş olası olmayacaktır. İçeride de dışarıda da […] Saray Diyeti’nden kurtulmak önümüzdeki son zamanların öncelikli görevleri arasındadır.

HDP tüm örgütü ve birimleriyle siyasetini bu çizgi üstünde sürdürüyor. HDP örgütü ve seçmenleriyle iletişimini kurumsal kanalları, platformları ve yetkilileri üstünden kuruyor. HDP yaşam tarafınca bir tüm olarak doğrulanmaya idame eden siyasetinde ısrarlı ve kararlıdır.”

HDP MYK Üyesi Veli Saçılık ise, “Bu münakaşa HDP’ye yarayacak bir münakaşa değil. HDP, Saray Diyetinin demokratikleşme ihtimali üstünden bir münakaşa yürütmez” ifadelerini kullandı.