HDP’li Dirayet Dilan Taşdemir’den Süleyman Soylu’ya yanıt: “Yalan ve iftira olduğunu göstereceğiz”

0
12
Süleyman Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gara’ya giden HDP’li milletvekilinin HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir olduğunu ifade etti. HDP’li Taşdemir, Soylu’ya verdiği yanıtta, “Bunun kocaman bir yalan ve iftira olduğunu göstereceğiz” dedi.

Süleyman Soylu, A Haber’de “Gündem Özel” programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Soylu açıklamasında, “Recep Tayyip Erdoğan, yakın tarihi iyi okudu ve buna dair politikalar oluşturdu. Şimdi tek dertleri Türkiye’nin nasıl bu seviyeye geldiğidir. Biz sadece somut değil, soyut da birçok saldırı ile karşı karşıyayız. Türkiye’nin uzun zamandan beri elitleri, aydınları ve akademisyenleri de eski Türkiye anlayışıyla bazen bu kayığa biniyorlar. Her biri biniyor diyemem, haksızlık yapmam. Kimisi o vesayet sistemin zayıflamasıyla çaresiz bir şekilde marjinalleşiyorlar” dedi.

“Türkiye’nin hukuk, siyasal, eğitim, kardeşlik yapısını 27 Mayıs darbesinin bozduğunu” söyleyen Soylu, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin medya yapısını bu darbe yeni bir şekilde oluşturdu. Yargıyı hala 27 Mayıs zihniyeti ile yönetiyoruz. Türkiye tam uluslararası konjonktürün kendisine sunduğu büyüme adımlarını atmak için çaba sarf ediyor, darbe dinamiğini devreye sokuyorlar. 28 Şubat’ta aynı şeyi yaptı. Ardından 27 Nisan’da aynı şeyi yapmaya çalıştı. Bence bunun dinamiğini 27 Nisan döndürdü. Ne zaman AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan bunu kabul etmedi, -amiyane tabirle- bunu yemedi, meseleyi tersine çevirmiş oldu. Her darbe 27 Mayıs darbesinin ortaya koyduğu sistemi ayakta tutmak için gerçekleşmiştir. Bu darbe dinamikleri bizim işimize yaramadığına göre kime yarıyor? Türkiye 21. asrın başından beri bir devrim gerçekleştirmektedir ve bu devrim devam etmektedir. Bizden sonraki nesil 21. yüzyıl devriminin hakkını teslim edecek çünkü, hiçbir algı gerçeği örtemez.”

“GARA’YA GİDEN HDP’Lİ VEKİL’ AÇIKLAMASI

Soylu açıklamasında, Gara’ya giden HDP’li milletvekilinin HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir olduğunu söyledi.

Soylu, “2017 yılında PKK’ya katılan bir kişinin bundan kısa bir süre önce iknaları sonucu adalete teslim olduğunu” ifade etti.

“Teslim olan kişinin 2017 yılında önce Nusaybin ve Kızıltepe’ye geldiğini” belirten Soylu, “sosyal medyadan tanıştığı birisinin kendisini ikna ettiğini” söyledi.

“Kendisine verilen telefon numarasının eski HDP Siirt Milletvekili Hatice Kocaman’a ait olduğunu” ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

“Onu arıyor diyor ki ‘Ben terör örgütüne katılmak istiyorum, sizin telefonunuzu bana verdiler. Söylediği cümle şu ‘Benim başımı belaya mı koyacaksın, telefonda böyle şeyleri konuşma, şuraya gel.’ Onun evinde biraz kalıyor ve ardından onun yol göstermesiyle terör örgütüne katılıyor. Zaten birçoğunun böyle olduğunu bu yöntemlerle ya ilçe başkanları ya il başkanları il yöneticileri ya belediye başkanları ya belediye meclis üyeleri, bunlarla beraber, açık alan yapılanmalarıyla bunu gerçekleştiriyorlar. Ardından Gara’da eğitimlerini alıyor. Bazen Mahmur’a gidiyor bazen geliyor. En nihayetinde Gara’dan Mahmur’a gidileceği söyleniyor. Sivil kıyafetli olan ve birkaç zamandır da orada kaldığını gördüğü birisiyle beraber arabaya biniyorlar Gara’da. İşte ne kadar kaldığını söyledikten sonra yanındaki ‘Bunu tanıdın mı?’ diyor. ‘Hayır tanımadım.’ diyor. ‘Bu Dilan Dirayet Taşdemir.’ diyor. HDP Ağrı Milletvekili. Gara’ya geliyor. Gara’da kaldıktan sonra Mahmur’a geçiyor. Mahmur’a da bu arabayla beraber gidiyorlar.”

Soylu, açıklamasına şöyle devam etti:

“Tarihini de biliyoruz da orada yaptığımız birtakım işler var onları da devam ettiriyoruz. 2019 sonrası. Daha yeni. Buradaki muradım şu. Ben orada ‘Gara’yı siz iyi bilirsiniz’ dediğimde aslında orada bildiğimiz farklı başka milletvekilleri de var, oralara giden, oralarla iş tutan, karşıya geçen, mesaj alan, mesaj götüren, mesaj veren, politika belirleyen, politika taşıyan var. Terör örgütünün yukarıdakileri Kandil’e Kandil demezler. ‘Avrupa’ derler. ‘Avrupa size şunu söyledi mi, Avrupa bunu size söyledi mi?’ gibi kendi aralarında son yıllarda geliştirdikleri kod adı.”

TAŞDEMİR’DEN SOYLU’YA YANIT: YALAN VE İFTİRA OLDUĞUNU GÖSTERECEĞİZ

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, Süleyman Soylu’nun açıklamasına yanıt verdi.

Taşdemir, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bu ülkenin İçişleri Bakanı güya bir kişinin anlatımlarına dayanarak ismimi veren bir açıklama yaptı. Bunun kocaman bir yalan ve iftira olduğunu göstereceğiz” dedi.