HDP’li Buldan: Türkiye’de kadınları ezmeye çalışan bir zihniyet var

0
23
Pervin Buldan

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Kadın İl Eş Başkanları Toplantısı’nda toplantısında konuştu. Türkiye’de kadınları ezmeye çalışan bir zihniyet olduğunu söyleyen Buldan, “Dünyasının neresinde olursa olsun kadınları ezmeye çalışan bir zihniyet ile karşı karşıyayız. Bu zihniyet, ilk başta bizim ülkemizde var. Bu zihniyet, Afganistan’da Taliban’dır” dedi.

AKP ve MHP iktidarının zor ve baskı yöntemleriyle kadınlar ve HDP’yi durdurmaya ve geriletmeye çalıştığını söyleyen Buldan, partilerine yönelik açılan kapatma davasına ilişkin, “Tekçi erkek iktidar, bu girişimiyle kadınları siyaset dışına itmeyi hedeflemektedir” diye konuştu.

Pervin Buldan, HDP Genel Merkezi’nde düzenlenen Kadın İl Eş Başkanları Toplantısı’nda konuştu. Buldan, eş başkanlık sistemiyle kadınların siyasette erkeklerle eşit pozisyon almalarını sağladıklarını kaydetti. Buldan, “Eş başkanlık sistemiyle kadınların karar mekanizması ve temsiliyet noktasında eşit bir pozisyon almasını hep birlikte sağladık. Bugün itibariyle parlamentodaki en yüksek noktada kadın milletvekili temsiliyet düzeyine sahip durumdayız. Belediyesini kazandığımız her yerde kadın eş başkanlarımızla yerel yönetimlerde kadınların eşit temsiliyetini hep birlikte gerçekleştirdik” dedi.

‘BÜTÇEYİ KADIN BÜTÇESİ YAPACAĞIZ’

Buldan, “Kadın yoksulluğuna hayır” adını verdikleri buluşmalarda binlerce kadın ile bir araya geldiklerini kaydederek, “Bir kez daha gördük ki kadınlar bu ülkenin dinamik, değişim gücüdür. Gelecek, özgürlük umududur” diye konuştu. Buldan, emek sömürüsü ve eşitsizliğe karşı kadınlarla beraber mücadele edeceklerini ifade ederek, “Kadınların yönetiminde yoksulluğa ve emek sömürüsüne son vereceğiz” diye vurguladı.

“Bütçeyi kadın bütçesi yapacağız” diyen Buldan, kadınların HDP’yi sahiplendiğini söyleyerek, “Bu sahiplenme, mücadelemizin güç kaynağıdır” dedi.

Nihai hedeflerinin tam ve gerçek bir cinsiyet eşitliğinin sağlanması olduğunu dile getiren Buldan, şunları kaydetti:

“Sadece bu topraklarda değil, Orta Doğu’da ve tüm dünyada kadınlar için eşit ve adil bir yaşam talebimiz var. Bu nedenle her geçen gün mücadelemizi daha çok yükseltiyor, daha çok büyütüyoruz. ‘Nerede olursa olsun her dilden, her kimlikten, her inançtan kadınla birlikte daha güçlüyüz ve birlikte başaracağız’ diyoruz. Emeğiyle dünyayı var eden kadınlar bu ülkenin en dinamik gücüdür, değişim gücüdür ve bu ülkenin gelecek umududur.”