HDP’den ‘ortak aday’ açıklaması

0
17
Pervin Buldan ve Mithat Sancar

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, seçimlerde ortak aday çıkarılmasına ait, “HDP ortak aday çıkarılması fikrine açıktır fakat adları şimdi tartışmayalım. Ilkin ilkeler ve seçim güvenliği konuşulmalı. İki aydır sahada yaptığımız çalışmalarda seçimleri de konuştuk. Buralardan aldıklarımızı kurullarımızda tartışıp deklare edeceğiz” dedi.

“En sık karşılaştığım yakınma elektrik problemi. Bunun en mühim nedeni elektriğin özelleştirilmesinden sonrasında yaşananlar. Elektrik faturaları, tarımı bitirme noktasına getirdi. Elektrik hikayesinde çiftçiye yardımcı sunulmalıdır,” diyen Sancar, şunları söylemiş oldu:

“Faturalar ödenmeyince onlarca köyün elektriği kesiliyor. Çiftçinin sulama ihtiyacını karşılayacak planlamayı yapmak gerekiyor. Halkı düşünen bir idare olsaydınız planlama yapardınız. Kaynakları ranta, yandaşa, harbe ve saraya aktarırsanız olacağı budur.”

Sancar, laflarına “Afganistan’da esas olan halkın ve hanımefendilerin haklarıdır. Taliban’ın yapacağı uygulamalarla halkın acılarını artıracağına dair kanaatimiz tamdır. İnsanların yaşam haklarını ve yaşama şartlarını dikkate almak gerekiyor,” ifadeleriyle devam etti.

Sancar, ortak aday ile alakalı olarak da “HDP ortak aday çıkarılması fikrine açıktır fakat adları şimdi tartışmayalım. Ilkin ilkeler ve seçim güvenliği konuşulmalı. İki aydır sahada yaptığımız çalışmalarda seçimleri de konuştuk. Buralardan aldıklarımızı kurullarımızda tartışıp deklare edeceğiz,” dedi.