HDP’den Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırma kararı

0
80

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediyelerindeki kayyum atamalarına ilişkin, “HDP, yaşanan hukuksuzluğu durdurmak için Türkiye Büyük Millet Meclisini olağanüstü toplantıya çağırma girişimlerini başlatmıştır” dedi.

Kubilay, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerindekikayyum atamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kayyum atamalarına Türkiye’nin tüm kesimlerinden tepkiler geldiğini vurgulayan Kubilay, AKP ve MHP’nin halkın iradesine saldırdığını belirtti.

Kubilay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Meclis açıldığı andan itibaren bu noktada önümüzde birçok dosyalar var. Bu dosyaların hepsi masaya yatacak” sözlerini hatırlatarak, “Erdoğan, HDP’li vekillere yönelik direktif veriyor. HDP’ye yeni bir saldırının başlatılacağının sinyallerini veriyor” ifadelerini kullandı.

Yaşananlara karşı eylemlerin süreceğini kaydeden Kubilay, bu doğrultuda Van, Adana, Mersin, Diyarbakır, İstanbul ve İzmir’de miting düzenleyeceklerini belirtti.

Kubilay, sonuçlanan kamu kesimi toplu iş sözleşmesi görüşmelerine de değinerek, “Amerika ve Rusya ile milyarlarca dolarlık silah alımı görüşmeleri yapanlar söz konusu işçiler olunca kılı kırk yararak hesap yapıyor. Resmi enflasyonun yüzde 16,65 olduğu bir durumda yüzde 4’lük bir artış kamu emekçileri ile alay etmektir” şeklinde konuştu.