HDP’den AYM’nin iddianame sonucuna ait ilk izahat: Reddetseydi demokrasi umudu adına bir bildiri olacaktı

0
45
HDP

AYM’nin HDP’yi kapatma davası iddianamesini kabul etmesine ait izahat icra eden Mithat Sancar, “AYM, iddianameyi kökten reddetme fırsatına sahipti, reddetmiş olsaydı demokrasi umudu adına mühim bir bildiri vermiş olacaktı” dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan, AYM’nin HDP’yi kapatma davası iddianamesini kabul etmesine ait olarak izahat yapıyor.

Sancar, “AYM, iddianameyi kökten reddetme fırsatına sahipti. Bunu yapması için de yeterince hukuki ve vicdani sebep mevcuttu” dedi.

Sancar açıklamasını şöyleki sürdürdü:

“AYM iddianameyi reddetmiş olsaydı demokrasi umudu adına mühim bir bildiri vermiş olacaktı. AYM, zamanı bir fırsatı heba ettiğini açıkça söylemek zorundayız. AYM’nin bundan sonraki süreçte bu vebali ortadan kaldıracak bir tasarruf sergilemesi yönünde beklentimizi korumak istiyoruz. Bu davanın iddianamesi hazırlayan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı değildir.

Bu iddianame MHP Genel Merkezi’nde hazırlanmış, sarayın hukuk birimlerinde son şekli verilmiş ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilmişti. Davanın savcısının bizzat iktidarın kendisi bulunduğunu hepimiz görmelidir. Bu davayı korumak için çaba sarfetmek için avukatlar vazife alacaktır.

Bu davanın savcısı iyi mi iktidarsa bu davanın reel avukatı da bizzat halkın kendisidir. HDP’yi ne olursa olsun yaşatacağımızı onlarca defa söyledik.

Bu davayı en başta Kürt halkı savunacaktır, Türkiye halklarının ortak mücadelesiyle bunu bütünleştirecektir. Türkiye’deki tüm demokrasi güçlerini de yanına alarak bu davayı boşa çıkaracaktır. Bu davayı boşa çıkaracağız. Demokratik bürokrasi mücadelesinin geriletilmesine hiç izin vermeyeceğiz. Bu dava demokratik siyasette kararlılığımızı, mücadeleyi büyütme azmimizi daha da artıracaktır.

HDP’yi kapattırmayacağız, büyüterek devam ettirecek gücümüz vardır. Bu davada verilecek karar bir tek HDP’ye yönelik olmayacaktır.

AYM, HDP’yi kapatma sonucu verirse kendini kapatma kararını da vermiş olacaktır.”