HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’dan ‘ittifak’ açıklaması

0
35
Pervin Buldan

Buldan, Gaziantep’te partisinin il binası önünde düzenlenen “Halkla Randevu” programında meydana getirdiği konuşmada, mevzubahis toplanmanın bir miting olmadığını, halkla buluşmayı amaçladıklarını söylemiş oldu.

Bundan sonrasında yapılacak seçimlerde üstlerine düşen rolü en iyi biçimde yerine getireceklerini anlatım eden Buldan, şunları kaydetti:

“Bir dahaki seçimde normal olarak üzerimize düşen rolü ve sorumluluğu en iyi biçimde yerine getireceğiz. Sadece bir tek bir taraf için söylemiyorum, diğer yanda da… Öteki taraf derken, normal olarak Ulus İttifakı’nı kastediyorum. Bu ülkede kim iktidar olmak temenni ediyorsa, bu ülkenin en büyük problemi olan Kürt sorununu sökmek zorundadır ve problem çözülmeden bu ülkeyle demokrasi gelmeyecektir. Onun için asla kimse Kürt halkının oylarını cebinde kararlı olarak görmesin. Hepimiz, hiç kimseye zorunlu ve mahkum değiliz. Fakat bu ülkede şayet demokrasinin gelişmesini istiyorsanız işte bu halde HDP’tepsi ve Kürtleri esas almak zorundasınız. Asla kimse HDP’yi rahat lokma olarak görmesin. Geçmişte bilhassa son seçimlerde İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin ve Antalya seçimlerinde desteklediğimiz demokratik güç birlikleri normal olarak mühim ve kıymetliydi. Sadece bundan sonraki seçimlerde asla kimse bizlerden aynı tavrı beklemesin. Aynı tavrı göstermeyeceğimizi hepimiz artık bilsin ve bilmelidir.”