HDP, 27 Eylül’de tasarruf belgesini açıklıyor: Üçüncü yolu çizmek olası

0
15
HDP Sol Parti

Meclis’in tatile girmesi ve Anayasa Mahkemesi tarafınca oluşturulan kapatma davasının peşinden yurdun dört bir yanında 71 merkezde halkla ve muhtelif kitle örgütleri ile buluşmalar oluşturan HDP yönetimi, bu temasların peşinden ortaya çıkan Demokrasi Davet Belgesi’ni 27 Eylül’de kamuoyuna duyuracak.
Hakkari’den İzmir’e kadar ülkenin birçok noktasında seçmenleri ile bir araya gelen HDP yönetimi, seçim periyodu, idare sisteminde değişim ve ihtimaller içinde bir geçiş periyodu ile ittifak ilişkileri hikayelerinde kendi kırmızı çizgilerini ortaya koyan bir belge hazırlıyor. Eski Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın da “tasarruf belgesi” olarak açıklamış olduğu Demokrasi Davet Belgesi’nde, bilhassa seçim sürecinde yan yana gelecek örgütler ve siyasal partilere dönük “görüşme şartlarının” yer alacağı öğrenildi.

MECBUR DEĞİLİZ

Edinilen bilgiye gore, Demokrasi Tasarruf Belgesi’nde, bilhassa seçmenlerin, “HDP’nin Ulus İttifakı ve Cumhur İttifakı haricinde üçüncü bir yol çizmesine” dönük isteği vurgulanacak. HDP’nin iki ittifaka da zorunlu olmadığı ve demokrasi temelinde kendi ittifakını oluşturabileceği kaydedilecek belgede, bilhassa Ulus İttifakı’nın HDP ile yol yürümek istemesi niteliğinde sunulacak görüşme şartları da yer alacak.

Seçimlerin derhal peşinden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin terk edilmesi, bu karar alındığında yaşanacak geçiş sürecinde tahrip edilen kurumların ülkedeki bütün kesimlerin taleplerini kapsayacak halde tekrar inşası partinin “Vazgeçilmez” kriterleri içinde yer alacak. Mahalli seçimlerde olduğu benzer biçimde HDP’nin herhangi bir ittifakta yer almaması ve bilvasıta yoldan bir ittifakı desteklemesi ise benimsenmiyor. HDP yönetimi, kendileri ile yan yana görünmek istemeyen kesimlerle bir araya gelmeyeceğini de kamuoyuna duyuracak.

HDP’nin bu kriterler haricinde, bilhassa tahrip olan kurumların tekrar inşası sürecinde sorumluluktan kaçmayacağı, üstüne düşen bütün görevleri yerine getireceği anlatılacak sadece eşit temsiliyet, hukuk devletinin tekrar inşası, anadil problemininin çözümü, yöresel eşitsizliklerin giderilmesi, cezaevlerindeki anti demokratik uygulamaların kalıcı olarak sona ermesi benzer biçimde görüşme koşullarının olacağı dile getirilecek.