Hayvan hakları savunucuları Meclis komisyonunda: “Bu kanun yasalaşırsa kendimi zincirleyeceğim”

0
21
Meclis komisyonu

“Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanunu’nda Değişim Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” görüşmelerinde laf alan Hayvanların Hayat Hakları Konfederasyonu Başkanı Nesrin Çıtırık, yasanın kifayetsiz bulunduğunu anlatım ederek, “Ben bu kanun yasalaşırsa Meclis önünde kendimi zincirleyeceğim” dedi.

AKP tarafınca 117 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan “Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanunu’nda Değişim Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” görüşmeleri; TBMM Ziraat, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda devam ediyor.

Kanun teklifinin tümü üstünde milletvekillerinin konuşmalarının arkasından hayvan hakları savunucuları laf aldı. Hayvan hakları savunucuları; ikincil komisyon olan Hakkaniyet Komisyonu ve İçişleri Komisyonu’nun raporlarının çıkması ve ondan sonra nihai karar verilmesini istek etti.

‘TÜRKİYE’DEKİ BELEDİYELERİN YÜZDE 90’I ÖLDÜRÜYOR, DAĞA TAŞA ATIYOR

ANKA’nın aktardığına nazaran, Hayvanların Hayat Hakları Konfederasyonu Başkanı Nesrin Çıtırık, belediyelere hayvan bakımevi yapmaları için verilen sürelerin uzunluğuna reaksiyon gösterdi. Acele kısırlaştırma istek eden Nesrin Çıtırık, şu şekilde konuştu:

“Şu anda burada partilerin temsilcilerinin tamamı katliamcı. Türkiye’deki belediyelerin yüzde 90’ı öldürüyor, dağa taşa atıyor. Onun için tüm partilere eşit mesafedeyiz. Tüm bunlar öldürüyor. Keşke biri öldürmese de elini ayağını öpsek. Bin 389 belediye var, belediyelerin bin 200’ünde bakımevi yok. Bu ne demek? Türkiye’nin bin 200 belediyesi öldürüyor. Şayet bu belediyeler öldürmeseler, sokaklarda hayvanlardan yürünmez, üreme hızı yüksek. Ben size soruyorum, 17 senedir bakımevini kurmayan devletimin laf geçiremediği belediyelere niye dört sene daha veriyorsunuz. Bu belediyelerin paralara boğulduğunu biliyoruz. Para problemi yok. Sizce bu belediyelerin paraya mı ihtiyacı var?

İstediğimiz sıradan. Bakımevi ve kısırlaştırma merkezi… Belediye başkanları, organik koruma ulusal parkların bölge müdürlerine buluşma vermiyor. Sabaha kadar hayvanları öldürüyor. Mezarların kenarında kanlar var. Mezarlara gömmüşler. Siz belediyelerin büyüğü 2 buçuk küçüğü 4 buçuk sene bakımevi yapmayacak. Bu hayvanlar, bu üreyen hayvanlar, nereye gidecek? Bu kurmaca ‘öldürdüğünü öldür, attığını at’ diyor. Köyü çöplüğü dağı bayırına çıktık. 150-200 ilçe, başka ilçeler buraya atıyor’ dedi. Belediyeler, hayvanları dağa taşa yahut başka ilçelere atıyorlar. Burada cinayet var. Ben bu kanun yasalaşırsa Meclis önünde kendimi zincirleyeceğim. Bu tasarıda kısırlaştırma yok, ‘öldür dağa taşa at’ diyor. Kısırlaştırmaya gücünüz yetmedi mi? ‘Kısırlaştırma yapın’ diye ölüyoruz. Başka çaresi yok. Kısırlaştırın. ‘Bırakın üresinler’ demiyoruz. Bu yasada kısırlaştırma yok. Bakımevi yok. Siz bu yasayla belediyeleri koruma dibine aldınız. Bu belediyelere ‘paraları yok’ demek için insan Tanrı’tan korkar. Bizlere iki gündür haber geliyor, kısırlaştırma merkezi kuracak belediyeler vazgeçiyor, ‘zaman var’ diyor. Yaptırım yok burada. Talebim üç ay zaman verin.”

‘6 AY HAPİS CEZASI KESİNLİKLE GEÇERLİ DEĞİL’

Hayvan Hakları İçin Birleşim Hareketi Kurucu Başkanı Mehtap Özer, hayvan dövüştürenlerle icra ettiği mücadeleyi aktardı ve ceza istek etti. Mehtap Özer, şunları söylemiş oldu:

“Kangal ırkını dövüştüren 200 fert mevcuttur. İstanbul Adliyesi’ne 2018’de bildirdim. Lüzumlu önlemler alınmamakta. Hayvan Hakları Kanunu’nda bu önlemlerin alınmasını ve kangal ırkı çoban köpeğinin nesli tükenen hayvan statüsüne alınmasını istek ediyorum. Horoz dövüşleri meydana getirilen yüzlerce ring kapattırdım, yakalattım. Beş büyük ring kaldı. Bu kıymetli kanunu olması gerektiği şeklinde çıkarırsa, bu beş ringi de kapattıracağız, yakında büyük horoz dövüşleri var. Hint horozları, Çin’den bavullarda geliyor, kuluçkadan buradan çıkıyor. Bu konuların uzmanı olarak beyanda bulunuyorum. Lüzumlu önlemlerin alınmasını isterim. Horoz dövüşleri aslına bakarsan yasak. Bu adamlarda bu paraları ödeyecek aslına bakarsan para var. ‘Sen bunu hapiste yapsan bizler yaparız’ diyor. 6 ay hapis cezası ne olursa olsun geçerli değil.”

‘HAYVAN DENEYLERİ SUÇTUR’

Hayvanlar üstünden gözlem yapılmasına da değinen Mehtap Özer, “Hayvanlar üstünde kollarını bacaklarını kopartarak, gözlerini oyarak gözlem yapmayalım. Güzel duyu cerrahların el becerilerini geliştirmek için hayvanların canlarını kastetmeyelim. Bu bir suçtur. Bilim insanlarını Küba’ya gönderelim. Küba’da aşıların alasını yapmaktadırlar. Canlı insan dokuları üstünden oldukca başarıya ulaşmış işler yapmaktadırlar” dedi.