Kadın haklarına saldırı komisyonu

0
28
İstanbul Sözleşmesi

CHP, hanıma karşı sertlik olaylarının büyük artış göstermesinin peşinden AKP’li Öznur Çalık başkanlığında kurulan TBMM Hanıma Karşı Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu’ndan çekildi. CHP Mebus Gamze Taşcıer, komisyonda kadının korunmasından oldukça sertlik ve istismarın haklı görüldüğü bir yerin oluştuğunu kaydetti. Taşçıer, komisyonun AKP iktidarının İstanbul Sözleşmesi’nden istifa kararını meşrulaştırmaya dönük olduğuna da dikkati çekti.

AKP’li Başkan Çalık ve AKP milletvekilleri tarafınca komisyona çağrı edilen “uzman”ların bayan ve çocuk istismarı ile şiddete niçin olabilecek önerilerde olduğunu kaydeden Taşcıer, “Komisyona oldukça eşliliği, 15 yaşlarında evlatların evlenmesini korumak için çaba sarfeden, Hanıma Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un kaldırılması taleplerini yönelten kişilerin çağrı edilip dinlenmesi, bardağı taşıran son damlalar oldu” diye konuştu.

NELER KONUŞULDU?

Komisyonda kurulduğu günden bu yana dile getirilen tartışmalı görüşlerden bazıları şöyleki:

• Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık: Koronavirüs salgını sürecinde hanıma sertlik vakaları tolere edilebilir düzeyde arttı.

• Üsküdar Üniversitesi Rektörü Nevzat Tarhan: Hanımefendi, adam, biyolojik olarak eşit değil. İstanbul Sözleşmesi’nde ‘cinsiyet görevi’ tanımı belgisiz. Belgisiz olduğundan hepimiz kendisi şeklinde anlıyor, muz şeklinde. İnsan ne yerse ona benzetiyor.

• Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan: Gerek LGBT gerek feminist derneklerin erkeği, kültürü ve dini yok sayma noktasında hareket ettiğini, bunun da hanıma yönelik sertliği azaltmadığını, tam tersi, olumsuz bir faktör oluşturduğunu söylüyoruz. Bir devre Kemal Sunal filmlerinde dini ve dindarları gerici, bağnaz yayınlayan senaryolar olmuştu, bu tarz şeyleri da şiddetle reddediyoruz.

• Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Süleyman Arslan: İnsan fıtratına aykırı sapkın ilişkilerin belli çevreler tarafınca kasıtlı halde meşrulaştırılmaya çalışılması, aile kurumuna yönelik ana tehditler içinde yer verilmiştir. Erken evlilik insan hakkıdır.