Kadına Şiddetin Nedenlerinin Araştırılması Komisyonu’ndan İYİ Parti de çekildi

0
29
Kadına Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu

İYİ Parti, TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Nedenlerinin Araştırılması Komisyonu’ndan istifa sonucu aldı.

CHP Ankara Mebus Gamze Taşcıer, Bartın Mebus Aysu Bankoğlu, Hatay Mebus Suzan Şahin ve Samsun Mebus Neslihan Hancıoğlu, dün; üyesi oldukları TBMM Hanıma Yönelik Şiddetin Nedenlerinin Belirlenmesi Inceleme Komisyonu’ndan çekilmişti.

CHP’li üyeler kararlarının gerekçelerini; “çalışmaların monolog biçimde yapılması, işleyişin kendileriyle paylaşılmaması, konferans sürelerinin devamlı kesilmesi ve oldukca eşliliği korumak için çaba sarfeden, 15 yaşlarında evlatların evlenmesini normalleştiren, 6284 sayılı kanunun kaldırılması hikayesinde taleplerini yönelten kişilerin komisyona çağrı edilmesi” olarak açıklamıştı.

TBMM Hanıma Yönelik Şiddetin Nedenlerinin Belirlenmesi Inceleme Komisyonu’na İYİ Parti kontenjanından üye olan Ankara Mebus Şenol Sunat da istifa sonucu aldı. Sunat, bugün Komisyon Başkanlığı’na dilekçe vererek, komisyondan ayrıldığını bildirdi.

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN ÇEKİLME KARARI HUKUK DEVLETİNE UYGUN DEĞİLDİ’

Sunat, dilekçesinde, şu değerlendirmeyi yapmış oldu:

“Bilinmiş olduğu suretiyle komisyonun kurulmasından oldukca kısa bir müddet sonra Cumhurbaşkanı’nın, hukuka müsait olmayan ve TBMM iradesini yok sayan bir gece yarısı kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi’nden istifa sonucu, demokratik hukuk devletine müsait bir alışkanlık değildi. Bu karar, hanımefendilerin büyük savaşım ile kazanılmış olduğu bütün kazanımların yok sayılması anlamına geldiğinden, bayanları derinden yaralamıştır. Bu alınan, talihsiz ve bir çok da fazla yanlış olan bu karar neticesinde, komisyona katılıp katılmama hikayesinde başından beri tereddütler yaşadım. İyi niyetimi kaybetmeden toplantılara mazeretim olmadığı sürece katılıp görüşlerimi ve sorularımı da yöneltmeye çalıştım.”

Komisyon Başkanı’nın, komisyon çalışmalarına çağrı edilecekler hikayesinde istişare etmediğini, bilhassa karşıcılık partileri komisyon üyelerinin sual sorma şekline ve söyledikleri laflara müdahale ettiğini ve devamlı uyarıların taciz verdiğini belirten Sunat, şu ifadeleri kullandı:

“Komisyonda dinlenecek kişilerin, komisyon üyelerine oldukca kısa zaman ilkin bildirilmesi, bayan hakları ve hanıma sertlik hikayesinde kırılgan olmayan birtakım fert ve kurumların çağrı edilmesi de ayrı bir garabettir. Komisyon üyesi olmayan karşıcılık milletvekillerine alışkanlık şekli ve sual sordurmama ve kaba bir üslupla işlem TBMM teamüllerine de aykırıdır. Meclis inceleme komisyonunun, çoğulcu değil, çoğunlukçu bir anlayışla emekleri devam ettireceği, senelerdir sürdürülen bayan hakları ve hanıma yönelik sertliği önleme hikayesinde, kazanımlardan geri adım atılacağı ve belli kesimleri memnun etmek için kanunlarda değişikliklere gidecek alt yapıyı yapmaya çalmış olduğu ortadadır.”

‘KOMİSYONDA YER ALMAMIN KADIN VİCDANINDA YERİ YOK’

Sunat, ek olarak; “Ülkemizi ilgilendiren her mevzuda olduğu şeklinde, bu mevzuda da tamamen siyasal mülahazalar ile alınacak yanlış kararlara meşruiyet kazandırmak benim ve personeli olmaktan özsevi duyduğum İYİ Parti’nin yapısında yoktur” değerlendirmesini yapmış oldu.

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma kararının yürürlüğe gireceği 1 Temmuz 2021 zamanı ve Danıştay’a meydana getirilen müracaatların halen bir karara bağlanmadığına dikkati çeken Sunat, komisyonun içerisinde yer almanın camia ve bilhassa de bayan vicdanında yeri olmadığını organize ettiği için komisyondan ayrıldığını bildirdi.

Böylelikle, 15 üyeli komisyonda 7’si AKP, 2’si HDP, 1’i de MHP kontenjanından olmak suretiyle 10 üye kaldı.