Hamaney: Amerika, İngiltere ve kontrollerindeki basın, seçimlerin meşruiyetinin sorgulanması için yoğun gayret içerisinde

0
30
Ayetullah Ali Hamaney

Hamaney, cuma günü gerçekleştirilecek 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ile alakalı, devlet televizyonundan canlı gösterilen konuşmasında yabancı basının İran seçimleriyle ilgili kanallarını eleştirdi.

‘Cumhur eğer olmazsa İslam Cumhuriyet olmaz’

Halkın cuma günü seçimlere katılarak ülkenin kaderini belirleyeceğini dile getiren Hamaney, “Halkın yapacağı büyük fiil seçimlere katılım ve kullanacakları oydur. Halk seçimlere katılacak ve diyete haysiyet verecekler. Hepimiz seçimlere katılmalıdır. Şu sebeple ülkenin toplumsal nizamı bu katılıma muhtaçtır. Cumhur eğer olmazsa İslam Cumhuriyeti olmaz” dedi.

İran’a düşmanlık meydana getiren odakların hususi olarak seçimlere karşı gösterim yaptığını korumak için çaba sarfeden Hamaney, “Karşıt propagandalar seçimlerden oldukça ilkin başladı. Dünyada hiç bir ülkenin seçimleri bu aşama düşmanın saldırılarına maruz kalmıyor. Amerika, İngiliz ve onların kontrolünde hareket eden basın seçimlerin meşruiyetinin sorgulanması için yoğun bir gayret içerisinde. İran’daki seçimleri itham altında bırakmak için kendilerini paralıyorlar. Bunların hedefi seçimleri tahrip etmek ve halkı diyetten uzaklaştırmaktır” ifadelerini kullandı.

‘Sandığa darılmak sorunları çözmez’

İran karşıtı basın ve bürokrasi organlarının halkı seçimlerden uzaklaştırmanın çabası içerisinde bulunduğunu dile getiren Hamaney, şöyleki devam etti:

“İran’ın seçimdeki heyecan ve heybetini göstermemesi için her şeyi yapıyorlar. Seçim ile meyve sandığını birbirinden ayırt edemeyen halka haiz olan ülkeler, 24 saat icra ettikleri canlı yayınlarla İran’daki seçimlerin demokratik olmadığını söylüyor. Kabile yönetimine haiz olan bu ülkelere seçimlerin kokusu dahi ulaşmamıştır.”

Adaylar içinde meydana getirilen tv tartışmalarının seçimlerin rekabet içerisinde geçtiğinin bir göstergesi bulunduğunu ileri devam eden Hamaney, “Halkın yakınma etmeye hakkı vardır ama sandığa darılmak sorunları çözmez. Halkı seçimlerden soğutanlar diyeti zayıflatmanın ve ülkeyi teröristlerin hareket alanına çevirmenin peşindeler” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.