Halkın gündemi geçim sıkıntısı

0
36
Halk geçim sıkıntısı

Saray İttifakı onca çabaya rağmen milyonların gündemini değiştiremiyor. MetroPOLL’ün anketine göre ülkedeki en acil sorun geçim sıkıntısı ve işsizlik. 34 milyon kişinin bankalara borçlu olduğu ortaya çıkarken yeni Anayasa’yı öncelikli sorun olarak görenlerin oranı ise sadece yüzde 3.

Yurttaş hükümetten acil çözüm beklerken araştırmalara göre Saray İttifakı’nın yeni Anaya hamlesi de milyonların gündeminde yer almıyor.

AKP ve MHP’liler bile şikayetçi

“Türkiye’nin Nabzı” anketinin Şubat ayı sonuçlarını paylaşan MetroPOLL Araştırma, katılımcılara, “Sizce hangisi ülkenin en acil sorunudur?” sorusunu yöneltti. Katılımcıların yüzde 58’i, ülkenin en önemli sorunu olarak geçim sıkıntısı ve işsizliği gördüğünü söylerken AKP seçmeninin yüzde 44.6’sı MHP seçeninin de yüzde 55.3’ü en büyük sorun geçim sıkıntısı ve işsizlik olduğunu söyledi. İkinci sırada pandemi yer alırken son sırada ise yüzde 3 ile yeni Anayasa yer aldı. Anketi değerlendiren Metropoll Araştırma’nın kurucusu Özer Sencar, “Metropoll’ün Şubat 2021 araştırmasına göre halkın acil sorunları arasında yeni anayasa yer alıyor sayılmaz” ifadelerini kullandı.

34 milyon kişi bankalara borçlu

Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini cevaplayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan 12 Şubat 2021 itibariyle Türkiye’de 34 milyon kişinin bankalara borçlu olduğunu açıkladı. Kredi kartı borç tutarının 147.9 milyar TL, toplam tüketici kredi borcunun ise 679.9 milyar TL olduğunu açıklayan Elvan, kredi ve kredi kartı borçlusu sayısının 2 milyon 107 bin kişi artarak 34 milyon 4 bin kişiye yükseldiğini bildirdi. Elvan, 2020’de kart borcunu ödeyemeyen 1 milyon 421 bin 282 kişi ile bireysel kredi borcunu ödeyemeyen 2 milyon 52 bin 224 kişinin yasal takibe alındığını ifade etti.