Halka karşın Kabil sevdası

0
47
Taliban

Taliban’la uzlaşma yollarını arayan Saray yönetiminin Kabil ısrarı sürüyor. Erdoğan bir kere daha “Taliban’la masaya oturabiliriz” derken Metropoll’ün anketine nazaran halkın yüzde 62’si askerlerin çekilmesinden yana.

Bölgede beş yüzden fazla asker bulunduran Ankara ile Taliban içinde karşılıklı mesajlar veriliyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taliban sözcülerinin ilk mesajlarını pozitif yönde karşıladıklarını belitmiş, Erdoğan da “Taliban ile itikat yönünden farkımız yok” diyerek anlaşmanın sinyallerini verdi. İktidarın ufak ortağı Bahçeli de askerlerin bölgeden geri çekilmemesi icap ettiğini savundu.

Taliban’ı tanımaya dönük mesajlar bir süredir taraftar medyanın da gündeminde. Taliban Sözcüsü Suheyl Şahin, dün Türkiye gazetesine verdiği demeçte “Bütün altyapımız çöktü. Bizler Afganistan’ı yine ve her alanda bayındır edeceğiz. Bu mevzuda da en fazlaca Türkiye’ye ihtiyacımız var” diye konuştu. Bölgedeki rant paylaşımının da Ankara’nın bölgede kalma ısrarını peşinde yatan nedenlerden biri olduğu konuşuluyor.

Halkın yüzde 62’si askeri çekin diyor

Efkarı umumiye yoklamaları ise yurttaşların Türk askerinin bölgeden çekilmesinden yana bulunduğunu gösterdi. AKP seçmeninin yüzde 46’sı, MHP seçmenin ise yüzde 64’ü, Türk askerinin Afganistan’dan çekilmesi icap ettiğini korumak için çaba sarfediyor. Metropoll Inceleme’nın icra ettiği ankete nazaran, halkın yüzde 62’si, Amerika askerlerinin çekilmiş olduğu Afganistan’dan Türk askerlerinin de çekilmesi icap ettiğini düşünüyor.

halka-ragmen-kabil-sevdasi-912673-1.

Metropoll Inceleme, her ay icra ettiği “Türkiye’nin Nabzı” anketinde Taliban tarafınca ele geçirilen Kabil’de Türkiye’nin rolünü ele aldı. Anket katılımcılarına, “Amerikan askerlerinin çekilmiş olduğu Afganistan’dan Türk askerlerinin de çekilmesi icap ettiğini düşünüyor musunuz” sorusu yöneltildi. Ankete nazaran, seçmenin yüzde 61,6’sı Türk askerlerinin Afganistan’dan çekilmesi icap ettiğini savunurken, yüzde 27,4’ü, Kabil’de kalması icap ettiğini belirtti. “Fikrim/cevabım yok” diyenlerin payı ise yüzde 11 oldu.

***

AKP’liler de vazife onayı vermiyor

Ankette Erdoğan’a kendi partisi AKP seçmeninden “Hayır, onaylamıyorum” diyenlerin payı Temmuz’da bundan önceki aya nazaran hemen hemen iki katına çıktı. AKP’de vazife onayını onaylamıyorum diyenler haziranda 8,9 olan payı temmuzda 16,8’e terfi etti.

Araştırmada “Bu Pazar seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz” sorusu da yöneltildi. Buna nazaran, kararsızlar dağıtılmadan AKP yüzde 29.3, CHP 19.0, İYİ Parti 10.2, HDP 9.7 ve MHP 7.3 oy oranına ulaşmış durumda. Ankette “kararsızım” diyenlerin yüzde 8 olarak ölçülürken, “yanıt yok” diyenler 7.4, protesto oy kullananlar ise yüzde 5.6 çıktı. Anket nihayetinde, kararsızlar dağıtılsa bile yüzde 34’e ulaşabilen AKP’nin 24 Haziran 2018 seçimlerinde almış olduğu yüzde 42.56’lık oy oranından fazlaca uzak olduğu görülüyor. Metropoll’ün sahibi Özer Sencar’ın anket neticelerini paylaşırken, “Bu inceleme Erdoğan’ın Diyarbakır seyahatinden sonrasında orman yangınları ve sel felaketlerinden ilkin yapılmıştır” notunu düşmesi de dikkat çekti.