Hakkaniyet Bakanı Gül’den hüküm mensuplarına: Hakkaniyet figürünün gözünü açmayın

0
29
Abdulhamit Gül

Hakkaniyet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye Hakkaniyet Akademisi tarafınca hakim savcı adaylarının eğitimlerine yönelik düzenlemiş olduğu yarışmalarda dereceye giren 25. Devre Adli Hüküm ile 15. Devre İdari Hüküm adaylarının mükafaat töreninde konuştu.

Birgün’ün ANKA’dan aktardığına bakılırsa, mesleğin saygınlığının muhafaza edilmesi için yargıçların toplumsal hayatlarındaki ilişkilerine de dikkat etmesi icap ettiğini kaydeden Gül, 15 Temmuz’un peşinden yaşananlara atıf yaparak,Yargının reel anlamda bağımsız ve tarafsızlığının ne kadar değerli olduğu hakikatı ortaya çıkmıştır” dedi.

‘Dünyada adil olmaktan daha kıymetli hiç bir şey yoktur’

“Asla kimsenin dosyanıza, aklınıza ve vicdanınıza etki etmesine hiç ve hiç müsaade etmeyiniz” diyen Gül, yargıçlara adil olmalarını istedi:

“Ne olursanız olun, her şey olabilirsiniz fakat dünyada adil olmaktan daha kıymetli hiç bir şey yoktur. Hukuk devleti, her türlü kamusal faaliyetin sınırını hukukun belirlediği bir devlettir. Hukuk devleti, hakların ve yükümlülüklerin öngörülebilir güvenceye bağlandığı devlettir. Yasama kaide koyar, yürütme onu hayata geçirir; hüküm da ona uygular, balans ve kontrol işlevi görür.”

Yargının haricinde hakkaniyet aranamayacağını belirten Gül, “Hakkaniyet, mahkeme salonlarında tecelli eder, hakimin hükmünde yaşam bulur. Bunun haricinde her türlü arayış beyhudedir. Her karar doğrudur diye iddiada kimse bulunamaz. Hukuki yollar açıktır. İtirazların, eleştirilerin tüm bunlar de hüküm sonucuna hürmet çerçevesinde olmalıdır” ifadelerini kullandı.

‘Kabahat kim tarafınca işlenirse işlensin faile değil fiile bakın’

Gül, hüküm çalışanlarından ‘sanığın emin yargı olmadan damgalanmama hakkını’, mağdurun da “mahremiyet ve ifşa edilmeme hakkını’ benimsemelerini isteyen Gül, şunları altını çizdi:

“Hakkaniyet figürünün gözü bağlıdır. Meslek hayatınız süresince hiç ve hiç bu gözün açılmasına müsaade etmeyin. Hangi kabahat kim tarafınca işlenirse işlensin faile değil fiile bakarak karar verin. Dosyadaki delillere bakarak karar verin. Hakkaniyet figürünün gözünü açmayın ki faillere değil de dosyadaki delillere bakarak karar verebilin.

‘Kampanyalar sizin kararınızı engellemesin’

Dosya ve delilden haberi olmayanların oluşturduğu kampanya, sizin adil kararınızı hiç engellemesin. Bu kampanyaların yargıyı yıpratma gayreti yürüttüğü açıktır. Kampanya ile oluşan aleni yargı, gerekçe ve delile dayanan hükmün yerini hiç tutmaz. Dosyadaki deliller bunu gerektirdiği için, ne biçimde olursa hakkaniyet için karar verilir. Aleyhine bile karar verilmiş olan kişiye, duruşma salonundan çıkarken ‘Ey hakim, sonucu ben dinledim, dosyadaki bütün delillere bakmışsın, ben de olsam aynı sonucu verirdim’ dedirtiyorsak, adaleti sağlamışızdır.”

Milletin yegane beklentisinin adil kararın makul vakitde verilmesi bulunduğunu kaydeden Gül, gerekçeli kararın önemine dikkat çekerek, kararın içinde ne olduğunun tatminkar olması icap ettiğini söylemiş oldu.

Gül, Türkiye’deki insan hakları hikayesinde da değerlendirmede bulunmuş oldu. “İnsanı adaletin nesnesi değil öznesi haline getirmek temel misyonumuzdur” diyen Gül, insanı merkeze alarak yargısal faaliyette bulunulmasını öğütledi. Yeni adalet sarayı binaları yapıldığını anımsatan Gül, “Artık camianın hakkaniyet duygusunun tecelli etmesi adına teknik anlamda hiç bir mazeretimiz bulunmamaktadır” dedi.