Haiti: Devlet Başkanı Moise’yi öldürenlerden ikisi Amerika adına çalışıyor

0
18
Moise suikast Kolombiyalı

Joseph Vincent ve James Solages isminde Amerika’lilerin muhbir olarak çalışmış oldukları ve birinin Amerika Uyuşturucuyla Savaşım İdaresi (DEA) adına etkinlik yürüttüğü tespit edildi.

DEA ise, yakalananların ‘hiçbirinin kendi adına hareket etmediğini’ iddia ederken, şüphelilerden birini yetkili makamlara teslim olmaya çağırdıklarını ve mevzuyla alakalı olarak Haiti hükümetini bilgilendirdiklerini ifade etti.

Pazartesi günü ise, soruşturmaya yakın bir kaynağın Reuters’a meydana getirdiği açıklamaya nazaran ise, tutuklanan iki fert, müfettişlere ‘Moise için tutuklama emri aldıklarını bildirilen Kolombiyalı bir komando donanması için tercüman olduklarını’ söylemiş oldu.

Şüphelilerden James Solages’in, bir müddet Haiti’deki Kanada büyükelçiliğinde ‘koruma şefi’ olarak çalışan ‘sertifikalı bir diplomatik gizmen’ olduğu da söylendi.

Haiti’nin 53 yaşındaki Devlet Başkanı Moise, 7 Temmuz’da silahlı kişilerce evine düzenlenen saldırıda yaşamını yitirmiş, eşi Martine Moise yaralanmıştı.

Moise’nin evinde uğramış olduğu suikast kararı yaşamını kaybetmesinin arkasından geçici Başbakan Claude Joseph, ülkede acele vaziyet duyuru etmişti.

Moise’nin, öldürülmeden ilkin suikastçılar tarafınca işkenceye maruz kalmış olduğu ortaya çıktı.