Gündem Afganistan: Erdoğan, Boris Johnson ile görüştü

0
24
Erdoğan Boris Johnson

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ile telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu. Erdoğan, Kabil Havaalanının güvenliğini sağlama sorumluluğunu müsait şartların oluşması halinde devam ettirebileceklerini söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan meydana getirilen açıklamaya nazaran, Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerini geliştirecek hususlar ile Afganistan’daki gelişmeler ve göç meselesi başta olmak suretiyle yöresel mevzular ele alındı.

Erdoğan, Birleşik Krallık Başbakanı Johnson ile meydana getirdiği toplantıda, “Türkiye’nin Afganistan’da mevcut önceliğinin vatandaşlarının tahliyesi bulunduğunu” belirterek, “Kabil Havaalanının güvenliğini sağlama sorumluluğunu müsait şartların oluşması halinde devam ettirebileceklerini” söylemiş oldu.

“Afganistan ve İran’da lüzumlu tedbirler alınmazsa yeni göç dalgasının kaçınılmaz bulunduğunu” kaydeden Erdoğan, “Afgan gayri muntazam göçü, krize dönüşmeden başta Avrupa ülkeleri olmak suretiyle her insanın samimi bir halde elini taşın dibine koyması ve internasyonal topluluğun bu mevzuda bütünleşmesi icap ettiğini” beyan etti.

“Afganistan kaynaklı göçün yeni insani trajedilere sebep olmaması için Afganlılara kendi topraklarında ve komşu ülkelerde yardım sağlanması icap ettiğini” belirten Erdoğan, “Birleşmiş Milletler Sığınmacılar Yüksek Komiserliği başta olmak suretiyle alakalı BM müesseselerinin mali katkıları artırılarak daha faal rol oynamalarıyla bu göç baskısının azaltılabileceğini” söylemiş oldu.