Gri listeye girmek ‘kara’nın habercisi

0
42
kara para

Türkiye’nin kara para hikayesinde gri listeye alınmasını uzmanlar değerlendirdi. Bürokrasi Bilimci Berk Esen, AKP’nin otoriter yönetiminin buna sebep bulunduğunu aktarırken Prof. Faruk Şen ise “Kara sıralama için gözdağı” diyor.

Türkiye’nin üyesi olduğu OECD’ye bağlı Mali Fiil Vazife Gücü tarafınca seyretme listesine alınmasının, son dönemlerde Erdoğan’ın kurduğu otoriter rejimin ve taraftar kapitalizminin bir kararı bulunduğunu vurgulayan Sabancı Üniversitesi Tedris Üyesi Berk Esen Türkiye’nin iyi para çekemediği durumda artık fena para çekmeyi tercih ettiğini belirtti. Esen, Türkiye’nin dün açıklanan kararla gri listeye alınmasını, “Türkiye 2011 senesinde ilk kere listeye girdi AKP döneminde ama tekrar atılan adımlar nihayetinde 2014 senesinde listeden çıkarılmıştı. Bu kararla beraber yine listeye dönmüş oldu. Aslına bakarsak hukukun üstünlüğünden basın özgürlüğüne, bilimsel nitelikli özgürlüklerden demokratikleşme seviyesine kadar birçok alanda Türkiye’nin son birkaç senede devamlı irtifa kaybettiğine ve listelerde hep geri sıralara düştüğüne şahit oluyorduk. Bu da aslen bu sürecin devamı olarak misal verilebilir” laflarıyla ifade etti.

KÖTÜ PARA İYİ PARAYI KOVUYOR

Türkiye’nin son altı yedi yıldır yurt dışı piyasalarından müsait koşullarda yabancı yatırım ve mali kaynak bulmakta zorlanması ve buna bağlı olarak da iyi para çekemediği durumda fena para çekmeyi tercih ettiğini söyleyen Berk Esen, “Son dönemde gelen yabancı yatırımlar spekülatif olma özelliği taşıyor ve kara para yer alıyor. Türkiye bu biçim yatırım yapmanın müsait ülkesi halini aldı. Bilhassa komşu ülkelerdeki otoriter rejimlerin de bir halde Türkiye’ye para getirdiğini görüyoruz. Sanırım Türkiye artık bu halde gelecek paraya bel bağladığı için üzerine düşen adımları yeterince atmıyor ve bu tercihin kararı olarak da fena para da iyi parayı kovuyor” dedi.

KARA LİSTE İÇİN GÖZDAĞI VERİLİYOR

Türkiye’nin bu karar sonrasındaki süreçte oldukca sıkı para politikaları izlemesi icap ettiğini aktaran Türk-Alman Üniversitesi Tedris Üyesi Prof. Dr. Faruk Şen de Türkiye ekonomisinin daha da kötüleşeceğini öngördü. Türkiye’nin kara para eylemleri dolayısıyla esasen azca olan rezervlerinin daha da azalacağını belirten Şen, “Bu vaziyet Türkiye benzer biçimde dünya ekonomisinde ilk 20’ye giren bir ülkenin konumunu kesinlikle negatif etkileyecektir. Türkiye’nin şimdi oldukca sıkı bir para politikası izlemesi lazım. Tüm bunlar bu kararın alınmasında müessir oldu. Bundan sonrasında ekonomide Türkiye’de banka kontrolleri ve para girişlerinin denetim edilmesi lazım. Bu karar Türkiye’yi dışarıda görüntü olarak da oldukca fena etkiliyor ve muntazam yatırım çekmekte daha oldukca zorlanmasına sebep olabilecek bir büyüme. Gri sıralama ‘dikkatli ol bundan sonrasında kara listeye de girebilirsin’ anlamındadır. Hükümetin bu mevzuda oldukca ciddi tedbirler alması lazım” ifadelerini kullandı.

SOYLU, DEMİRTAŞ’A BAĞLADI

Hak-İş Konfederasyonu 46. Müessese Sene Dönümü ve Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda konuşan Süleyman Soylu Türkiye’nin gri listeye alınmasını Osman Kavala’ya, Selahattin Demirtaş’a bağladı. Soylu, “Bir eksiğimiz vardı. Osman Kavala’yı özgür bırakmadık, Demirtaş’ı özgür bırakmadık. PKK ve FETÖ ile mücadelede kimseden direktif almadık. Bu kararın siyasal bir karar bulunduğunu düşünüyoruz” diye konuştu. 10 ülkenin büyükelçisinin Kavala’nın özgür bırakılması çağrısını da hedef alan Süleyman Soylu, “10 adet büyükelçi hukuka müdahale eden bir izahat yapıyor. Ne pervasız, ne edepsiz bir izahat. Yarın bizlerden Apo’yu da çıkarmamızı isteyebilirler. Selahattin Demirtaş’ı da çıkarmamızı isteyebilirler” ifadelerini kullandı.