Görüşmeler olumlu, imza atılmadı

0
26
S-400

Rusya ve Türkiye arasında ikinci bir S-400 füze anlaşması imzalandı haberi üzerine Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, Türkiye’ye ek S-400 sevkiyatı konusundaki görüşmelerde ileri bir safhada olduklarını, ancak henüz anlaşma imzalamadıklarını belirtti.

Rusya’nın devlet silah şirketi Rosoboronexport’un Başkanı Aleksandr Miheyev, Türkiye ile arasında yeni bir S-400 uçaksavar füzelerinin ikinci partisinin, Türkiye’ye sevkiyatı konusunda anlaşmanın imzalandığını ve tarafların sözleşmenin mali şartlarını görüştüğünü aktarmıştı.

Miheyev’in açıklamasının ardından FSVTS Başkanı Şugayev, “Şu anda yeni bir anlaşma konusundaki tartışmalarda ileri bir noktadayız. Türkiye ile ek opsiyon için imzaları atma konusunda çok ileri bir aşamaya geçtik. Şu an başka bazı detayları konuşuyor, üzerinde anlaşıyor ve bir başka opsiyona yönelik imzaları atmak için Türk partnerlerimizin kararını bekliyoruz” dedi Rusya, Eylül 2017’de S-400 uçaksavar füze sistemlerinin Ankara’ya teslimi konusunda Türkiye ile 2 buçuk milyar dolarlık bir anlaşma imzaladığını duyurmuştu. Sözleşmeye göre, Ankara iki tabur S-400 hava savunma füzesi sistemi aldı. Rusya, S-400 hava savunma füze sistemlerini sattığı ilk NATO üyesi devleti olarak Türkiye’ye ilk sevkiyatını 12 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirdi.