Görevden alınan HDP’li Eğil Belediye Başkanı Akkul tutuklandı

0
31
Görevden alınan HDP'li Eğil Belediye Başkanı Akkul tutuklandı 1

HDP’li Eğil Belediye Başkanı Akkul çıkarıldığı mahkemede tutuklandı

Gözaltına alınan Eğil Belediye Başkanı Mustafa Akkul, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla tutuklandı. Silvan Belediye Başkanı Naşide Toprak ve Lice Belediye Başkanı Tarık Mercan ise “konutunu terk etmemek” ve “yurt dışına çıkış yasağı” tedbiriyle serbest bırakıldı.

Silvan Belediyesi Eş Başkanı Naşide Toprak ve Lice Belediyesi Eş Başkanı Tarık Mercan, İl Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerin ardından Diyarbakır Adliyesine sevk edildi. “Terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla savcılık ifadeleri alınan Toprak ve Mercan, tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine gönderildi.

Hakimlik, Naşide Toprak ve Tarık Mercan’a, yurt dışına çıkma yasağıyla birlikte soruşturma boyunca konutunu terk etmeme cezası verdi.

SEÇİM ÇALIŞMALARI SUÇLAMA KONUSU YAPILDI

“Terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alınan eş başkanlardan Ergani Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Kaya ve Yenişehir Belediyesi Eş Başkanı Belgin Diken’in emniyet ifadelerinin akşam saatlerinde alındığı kaydedildi. İfadeleri alınan eş başkanlara seçim çalışmalarının suç olarak yöneltilmesi dikkat çekti.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Amirliğinde gözaltında bulunan Ergani Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Kaya’ya emniyet sorgusunda katıldığı, “HDP’nin 31 Mart 2019 yerel seçimleri aday tanıtım programı, 2019 Newroz’u, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyum ataması kararını protesto eylemleri, DTK il binasında 3 kişinin katıldığı basın açıklaması, açlık grevinde cezaevinde yaşamına son veren Zülküf Gezen’in taziyesi ve HDP il binasındaki bir program ile sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar” suç olarak yöneltildi. Aynı saatlerde ifadesi alınan Yenişehir Belediyesi Eş Başkanı Belgin Diken’e ise 31 Mart 2019 yerel seçim çalışmaları, 2019 Newroz ve 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine katılmasının suçlamalarının yönetildiği kaydedildi.