Geri adım yok, yeni Navtex var

0
23
Doğu Akdeniz

Ankara, Doğu Akdeniz’de iki hafta süreli yeni bir Navtex yayınlarken Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “Türkiye geri adım atmayacak, Doğu Akdeniz’in her bir metrekaresinde, o suyun her bir metreküpünde haklarını koruyacaktır” dedi.

Türkiye daha önce de 1-2 Eylül’de yine Doğu Akdeniz’de atış eğitimi yapacağını duyurarak Navtex ilan etmiş ve Oruç Reis, Ataman ve Cengizhan gemilerinin Doğu Akdeniz’deki sismik çalışma faaliyetlerini de 1 Eylül’e kadar uzatmıştı.

BÖLGEDE GERGİNLİK

Milli Savunma Bakanlığı cuma günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Navtex ilan ettiği bölgeye yaklaşan Yunanistan’a ait savaş uçaklarının, Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-16 tipi savaş uçakları tarafından bölgeden uzaklaştırıldığını duyurmuştu. Kıbrıs’ın güney batısında meydana geldiği bildirilen olay hakkında yapılan Bakanlık açıklamasında, “Deniz ve Hava Kuvvetlerimiz, Doğu Akdeniz’de de hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak konusunda sonsuz bir kararlılıkla çalışmalarına devam etmektedir” ifadeleri kullanılmıştı.

OKTAY’DAN AB’YE TEPKİ

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri Türkiye ile Yunanistan arasında gerilimi tırmandırıyor. Avrupa Birliği’nin Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginliğin diplomatik yollardan çözülememesi halinde Türkiye’ye yaptırım uygulanabileceği açıklamasına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da tepki gösterdi. Oktay, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Doğu Akdeniz’de kendi kıta sahanlığımız içerisinde yürüttüğümüz faaliyetler konusunda, AB’nin bir yandan diyalog çağrısı yaparken diğer yandan başka planlar içinde olması samimiyetsizliktir” ifadesini kullandı. Oktay, “Bizler barış ve diplomasi dilini iyi biliriz ancak mesele Türkiye’nin hak ve menfaatlerini korumaya gelince gereğini yapmakta tereddüt etmeyiz” sözlerinin de altını çizdi.