Gaye gelire el dercetmek

0
22
CHP’li belediye başkanları

Gezim alanlarını bakanlığın tasarrufuna bırakan kanun taslağına reaksiyon yayınlayan CHP’li belediye başkanları, amacın gelirlere el dercetmek bulunduğunu belirtti

Pandemi sebebiyle son altı buluşmayı çevrimiçi olarak meydana getiren başkanlar, on birinci buluşmada yine karşı karşıya görüştü. Buluşmada ülke gündemindeki gezim, yeni normalleşme ve Gezim Teşvik Kanunu Taslağı ele alındı. Görüşmede Cumhurbaşkanlığı tarafınca gösterilen Tutum Genelgesine de değinildi. Genelgenin, Cumhurbaşkanlığı ve TBMM de dahil bütün amme kurumlarını kapsaması gerektiği vurgulandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Hasret Çerçioğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Harp’ın katılımlarıyla gerçekleşen toplantının arkasından bir izahat yayımlandı.

TÜM KAMU KURUMLARINA KAPSAMALI

11 büyükşehir belediye başkanının imzası bulunan açıklamada şu ifadelere işaret edildi:

“Kamuoyunun fazlaca yakından bilmiş olduğu benzer biçimde, tasarruflu ve israfa karşı idare anlayışı 11 büyükşehir belediyemizin idare anlayışının omurgasını oluşturmaktadır. Bundan dolayı 30 Haziran 2021 tarihindeki Cumhurbaşkanlığı genelgesini belediyelerimiz yakından takip etmektedir. Bu genelgenin istisnasız bütün amme kurumlarını kapsaması gerektiği inancındayız.

HER ŞEYİ BAKANLIĞA DEVREDİYORLAR

Öte taraftan Kültür ve Gezim Bakanlığı tarafınca meclise gönderilen Gezim Teşvik Kanunu Taslağı, meclis uzmanlık komisyonundan geçmiştir. Taslağa nazaran belediye sınırları içerisinde bulunan yeme-içme, eğlence, günübirlik mesire alanları ile konaklama tesisleri ve plajlar dahil turizmle alakalı alanlar, Kültür ve Gezim Bakanlığı’nın tutum ve denetimine bırakılacaktır. Bu yaklaşımın belediyelerin gelirlerine el koyma anlamını taşımış olduğu ve işlemeyeceği ortadadır.”