G7 Zirvesi’nde abluka

0
83

Dünyanın en gelişmiş yedi ülkesini bir araya getiren G7 Zirvesi Fransa’nın güneybatısındaki Biarritz kentinde devam etti. Pyrenees-Atlantique Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, zirveyi proteso eden 68 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Açıklamada, gözaltıların nerede ve hangi şartlarda gerçekleştirildiğine ilişkin bilgi verilmedi. Yerel kaynaklara göre Fransa’nın Bayonne kentinde G7 zirvesi karşıtlarıyla polisle arasında başlayan çatışmanın şiddet dozu zirvenin ikince gününde arttı. G7 Zirvesi’nin düzenlendiği Biarritz’in yakınlarındaki Bayonne’da toplanan eylemciler, zirve karşıtı sloganlar attı. Gösteri yasağına rağmen yapılan eylemde, polis çeşitli maddeler atan göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Protestocular kaldırımlardan söktükleri tuğla ve taşları polise fırlattı, polis ise göstericilere karşı tazyikli su, göz yaşartıcı gaz, sis ve ses bombaları kullandı. Zirvede ise Almanya, ABD, Birleşik Krallık (BK), Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada liderleri yaptıkları ikili görüşmelerde türlü mevzuları konuştu.

LİDERLER ARASINDA ÇATLAKLAR

Zirveye katılan liderlerin bir çok önemli konu hakkında anlaşamadığı görüldü. Britanya Başbakanı Boris Johnson ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB ile Latin Amerika ülkeleri (MERCOSUR) arasındaki ticaret anlaşması konusunda ters düştü. Macron, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun küresel iklim değişikliğiyle mücadelede ve Amazonların korunmasında üzerine düşeni yapmazsa AB-MERCOSUR anlaşmasını bloke edeceğini açıklamıştı. Johnson ise bu karara “İnsanlar serbest ticarete müdahale etmek için her türlü bahaneyi kullanıyorlar” şeklinde tepki gösterdi. ABD Başkanı Donald Trump ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe ise Kuzey Kore’nin kısa menzilli füze denemeleri konusunda anlaşamadı. Abe bu denemelerin Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı olduğunu iddia ederken Trump, Kuzey Kore’nin denediği füzelerin diğer ülkelerin denedikleriyle aynı türde olduğunu ve denemelerin uluslararası anlaşmaları çiğnemediğini ifade etti.

İRAN İÇİN MACRON’A YETKİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, G7 ülkelerinin ABD’nin yaptırım uyguladığı İran ile nükleer programı konusunda yeniden müzakerelere açık olduğunu söyledi. Macron, İran’la tansiyonun düşürülmesinde hem fikir olduklarını belirtti. Fransız LCI televizyonuna konuşan Macron, “Herkes bir çatışmadan kaçınıyor, bu noktada Donald Trump da son derece netti.” dedi. Diplomatik bir kaynak G7 liderlerinin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a İran’la nükleer programı hakkında “müzakere etme konusunda yetki verdiğini” aktardı.

TRUMP’TAN JOHNSON’A BERXIT GAZI

Trump, Johnson’ın İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkması anlamına gelen Brexit için “doğru adam” olduğunu söyledi. ABD Başkanı Brexit sonrası dönemde ülkesinin İngiltere ile “çok büyük bir ticaret anlaşması” yapacağını belirtti. İngiltere’nin yeni göreve gelen Başbakanı Johnson ise ABD ile ticaret anlaşması yapmanın zor bir iş olduğunun altını çizdi. Ancak Johnson, ABD pazarında İngiltereli şirketler için “büyük fırsatlar” olduğunu sözlerine ekledi. Trump ve Johnson, görüşmelerinde Beyaz Saray yazılı açıklamasına göre “İran’ın Körfez’deki özgür deniz yolculuğu tehdidi, Hong Kong’daki gerilim, 5G ve Huawei, Libya ve Sahel bölgesindeki istikrarsızlık konularını” görüştüler.